WTA Estoril: Pogrom rozstawionych, Larsson w półfinale

Rozstawiona z numerem pierwszym Alisa Klejbanowa (WTA 25) przegrała z Kristiną Barrois (WTA 71) 4:6, 2:6 w ćwierćfinale turnieju Estoril Open rozgrywanego na kortach ziemnych w portugalskim Estoril.

21-latka z Moskwy problemy miała już w II rundzie, gdy przez 2,5 godziny męczyła się z Francuzką Mathilde Johansson. Dla Rosjanki był to trzeci ćwierćfinał w sezonie, ale nie wykorzystała szansy pozostania w grze o swój trzeci tytuł (w ubiegłym sezonie święciła triumf w Kuala Lumpur i Seulu). 29-letnia Barrois, która w ubiegłym tygodniu zaliczyła ćwierćfinał w Stuttgarcie (przegrała z Agnieszką Radwańską), powalczy o swój drugi finał w cyklu WTA (maj 2010 - Strasburg).

Klejbanowa od stanu 4:1 w I secie przegrała 11 z 13 gemów i cały mecz po 79 minutach. Barrois wykorzystała pięć z siedmiu break pointów, a przy swoim pierwszym podaniu zgarnęła 30 z 42 punktów.

Odpadła też turniejowa dwójka Gajdošová (WTA 31), która przegrała z Monicą Niculescu (WTA 59) 7:5, 4:6, 2:6. Australijka I seta zakończyła zwycięsko, choć musiała odrabiać straty od 0:4, a w II prowadziła 4:2, by przegrać 10 z 12 kolejnych gemów. Niculescu wykorzystała wszystkie siedem szans na przełamanie serwisu Gajdošovej. 24-latka z Melbourne w Estoril po raz trzeci odpadła w ćwierćfinale. W 2009 roku przegrała z Shahar Pe'er, a w ubiegłym sezonie wyeliminowała ją Arantxa Parra. Niculescu osiągnęła swój pierwszy półfinał od września 2010 roku (Taszkient).

W turnieju nie ma już też trójki z rozstawienia Zakopalovej (WTA 34), która przegrała z odzyskującą wigor Anabel Mediną (WTA 61) 3:6, 5:7. Czeszka w II secie nie wykorzystała prowadzenia 5:3. W trwającym jedną godzinę i 47 spotkaniu Hiszpanka, której odrodzenie rozpoczęło się w lutym w Acapulco (półfinał), wykorzystała sześć z ośmiu break pointów. Tenisistka z Walencji osiągnęła w Estoril drugi półfinał (w 2008 roku przegrała z Marią Kirilenko). Medina odniosła nad Zakopalovą szóste zwycięstwo w dziewiątym meczu.

W jedynym rozegranym na korcie centralnym spotkaniu z udziałem dwóch nierozstawionych tenisistek Larsson (WTA 80) pokonała Kudriawcewą (WTA 77) 6:2, 7:5. W II secie Rosjanka dwukrotnie odrabiała stratę przełamania (z 0:2 na 2:2, z 2:4 wyszła na 5:4), ale Szwedka wygrała trzy kolejne gemy (12 z 13 punktów) i zapewniła sobie drugi półfinał w sezonie (Acapulco). W ubiegłym sezonie w Portorożu 22-latka z Helsingborga osiągnęła pierwszy w karierze finał. Dla 23-letniej Kudriawcewej był to pierwszy ćwierćfinał od września 2010 roku, gdy w Taszkiencie zdobyła swój pierwszy tytuł.

W półfinale Barrois zagra z Larsson (bilans 1-0 dla Szwedki), a Medina zmierzy się z Niculescu (bilans 1-0 dla Hiszpanki).