ATP Rzym: Kubot zrealizował pierwszą część planu

Łukasz Kubot (ATP 147) pokonał 6:3, 7:6(2) rozstawionego z numerem siódmym Portugalczyka Frederico Gila (ATP 63) i awansował do finałowej rundy kwalifikacji turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Rzymie.

Rafał Smoliński

Reprezentant Polski stara się powtórzyć osiągnięcie sprzed roku, kiedy to bez gry w eliminacjach znalazł się w głównej drabince włoskich zawodów. 28-letni obecnie Kubot przegrał wówczas w pierwszym pojedynku z Hiszpanem Nicolásem Almagro. Lubinianin w finałowej rundzie kwalifikacji zagra w niedzielę ze zwycięzcą spotkania pomiędzy Słoweńcem Blažem Kavčiciem (ATP 81) i Włochem Marco Crugnolą (ATP 223).

Kubot w pojedynku z młodszym o dwa lata Gilem popełnił aż 12 podwójnych błędów serwisowych, ale już na początku meczu zdobył cennego breaka. Reprezentant Polski błyskawicznie powiększył przewagę na 5:2, lecz nie zakończył seta swoim podaniem w ósmym gemie. Chwilę później swojego serwisu ponownie jednak nie utrzymał Portugalczyk i to polski zawodnik wygrał premierową odsłonę.

Drugą partię lubinianin rozpoczął od utraty własnego podania i wszystko wskazywało na to, że Gil nie odda już prowadzenia do końca seta. Kubot zdołał jednak wyrównać na 5:5, a losy pojedynku rozstrzygnęły się w tie breaku. Polski tenisista szybko wywalczył przewagę 5-1 i nie pozwolił już swojemu rywalowi na powrót do gry.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)