ATP Rzym: Kubot sprawdzi Đokovicia

Będzie czwarty pojedynek między Łukaszem Kubotem, najlepszym polskim tenisistą, a Novakiem Đokoviciem, najlepszym dziś tenisistą świata. Lubinianin wywalczył prawo gry z Serbem w środę w 1/16 finału międzynarodowych mistrzostw Włoch, gdzie w I rundzie pokonał Pablo Cuevasa (7:6[1], 2:6, 6:2 w 2h42').

Rafał Smoliński

28-letni Kubot zrewanżował się Cuevasowi za porażkę doznaną podczas lutowych zawodów głównego cyklu w Buenos Aires. Lubinianin z młodszym o pięć lat Đokoviciem spotykał się dotychczas trzykrotnie, a najbardziej chyba zapadł mu w pamięci pierwszy pojedynek, z finału międzynarodowych mistrzostw Serbii przed dwoma laty. I choć utytułowany serbski zawodnik okazał się wówczas lepszy po dwóch setach, to reprezentant Polski zaprezentował się z bardzo dobrej strony. Đoković zwyciężył także Kubota w IV rundzie wielkoszlemowego Australian Open 2010.

CZYTAJ: Đoković-Kubot, jak to wyglądało w Belgradzie i Melbourne

I SET Kubot rozpoczął poniedziałkowy pojedynek z Cuevasem od wygrania swojego podania do zera, a pierwszą okazję na przełamanie wypracował już w czwartym gemie. Lubinianin nie był jednak w stanie wykorzystać ani jednego z sześciu wypracowanych w premierowej partii break pointów, co o mało nie zemściło się na nim w końcowej fazie seta. Cuevas nie objął jednak prowadzenia 5:4, a o losach pierwszej odsłony ostatecznie zadecydował tie break. W tenisowej dogrywce reprezentant Polski zgarnął sześć kolejnych piłek od stanu 1-1, zapisując zasłużenie na swoje konto zwycięstwo w secie.

II SET Polski tenisista już w trzecim gemie miał pięć okazji na przełamanie serwisu Urugwajczyka, ale podobnie jak w poprzedniej partii nie zdołał ich wykorzystać. Czego nie dokonał Kubot, to jako pierwszy osiągnął jego rywal, który po podwójnym błędzie lubinianina wyszedł na 4:2. Polak nie był również w stanie utrzymać swojego podania w ósmym gemie i tym samym Cuevas wyrównał stan meczu.

III SET Kubot po raz pierwszy w meczu przełamał serwis młodszego o trzy lata przeciwnika w trzecim gemie, zdobywając wszystkie cztery rozegrane wówczas punkty. Wyraźnie tym uskrzydlony reprezentant Polski szybko dołożył drugiego breaka i już po chwili prowadził 5:1. Urugwajczyk z wielkim trudem obronił jeszcze dwa meczbole w siódmym gemie, ale w kolejnym skapitulował przy czwartej piłce meczowej.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)