Szarapowa po raz trzeci wygrywa w Wielkim Szlemie

Obyło się bez niespodzianki - mistrzynią Australian Open 2008 została Maria Szarapowa. W dwóch setach pokonała Anę Ivanovic. Mecz wzbudzał zachwyt, zanim jeszcze się rozpoczął - spotkały się w nim dwie spośród najładniejszych tenisistek w Tourze, ale swoją grą, nie wyglądem, zachwycała właściwie tylko Rosjanka.

Karolina Krawczyk

Obie tenisistki nie skończyły jeszcze 21 lat, a sukcesów mogą im pozazdrościć nawet te starsze zawodniczki. Mimo wszystko bardziej doświadczona jest starsza o niecałe siedem miesięcy Szarapowa i to ona mogła przed meczem powiedzieć To naprawdę świetnie widzieć, jak Ivanovic gra coraz lepiej, bo nie chodzi o to, żeby tylko dostać się i być w czołówce, stale trzeba podnosić swój poziom.

Ana Ivanovic w Australian Open najdalej była do tej pory w trzeciej rundzie, natomiast Maria Szarapowa z roku na rok osiągała tutaj coraz lepsze wyniki, dochodząc do finału rok temu włącznie. Teoretycznie nie pozostało jej nic innego, jak teraz wygrać cały turniej...

Mecz rozpoczął się dwoma dobrymi serwisami Serbki, których Szarapowa nie była w stanie przebić, następnie zagrała asa. Wprawiło to w świetny humor publiczność, która pokazała, że Ivanovic jest jej zdecydowaną faworytką już w półfinale z Danielą Hantuchovą.

Do stanu po dwa panie zgodnie wygrywały swoje podania. Obie śmiało atakowały: Rosjanka posyłała piłki pod samą końcową linię, Serbka starała się odrobinę skracać grę. Tymi długimi zagraniami Szarapowa zdobyła punkty na pierwsze przełamanie i wygrywając 12 kolejnych piłek doprowadziła do wyniku 4:2. W ósmym gemie dzięki aż trzem jej podwójnym błędom doszło do wyrównania. I ten chwilowy kryzys także w innych elementach gry pozwolił Anie wyjść na prowadzenie. Jednak tą partię wygrała ostatecznie Maria. Po 49 minutach gry wykorzystała pierwszą z trzech piłek setowych.

Po pierwszym emocjonującym gemie drugiego seta - najdłuższym w meczu - na korzyść Serbki, Rosjanka swoje podanie wygrała "na sucho". Ivanovic już wyraźnie zeszła do defensywy. Coraz częściej źle ustawiona nie radziła sobie z odgrywaniem piłek nawet z forhendu, którego zwykle mogą się obawiać jej przeciwniczki. Mimo to zdołała utrzymać swój serwis jeszcze dwukrotnie dzięki błędom, które zdarzały się także Szarapowej, ale nie były tak rażące. Po przełamaniu na 4:3 dla ubiegłorocznej finalistki było już prawie pewne, że w tym roku sięgnie po puchar.

Mecz trwał godzinę i 31 minut. Podczas gdy do Marii Szarapowej "docierała" wiadomość o tym, iż naprawdę wygrała, Ana Ivanovic wyglądała na wyraźnie zrezygnowaną. Z łzami w oczach mogła myśleć już tylko o tym, że przegrała w dużej mierze na własne życzenie.

Blondynka wróci do domu z czekiem na 1 730 000 dolarów, brunetka na pocieszenie dostanie 685 tysięcy. Był to czwarty finał turnieju wielkoszlemowego, w którym zagrała Szarapowa, tylko raz nie udało jej się sięgnąć po tytuł. Ivanovic była w finale po raz drugi. Jednak z turnieju Rolanda Garrosa, w którym wcześniej dokonała tej sztuki, wolałaby chyba bardziej pamiętać półfinał niż finał, w którym pokonała... właśnie Rosjankę. Obecnie bilans ich spotkań to 3:2 dla dzisiejszej zwyciężczyni.