Puchar Davisa: Mónaco i del Potro bezlitośni dla Kazachów

Reprezentacja Argentyny prowadzi 2-0 z Kazachstanem po pierwszym dniu ćwierćfinałowego spotkania Grupy Światowej Pucharu Davisa. Punkty dla gospodarzy zdobyli w czwartek Juan Mónaco (ATP 43) oraz Juan Martín del Potro (ATP 19).

Kazachowie przylecieli do Buenos Aires opromienieni wielkim zwycięstwem nad drużyną czeską podczas marcowego spotkania I rundy w Ostrawie. Jednak w rywalizacji z naszpikowaną gwiazdami ekipą argentyńską, na nawierzchni ziemnej, zdecydowanym faworytem od samego początku uznawano reprezentantów gospodarzy. Ze względu na odbywające się w niedzielę w Argentynie wybory, postanowiono rozegrać ten mecz o jeden dzień wcześniej.

Pierwszy punkt wywalczył dla gospodarzy Mónaco, który w przeciągu dwóch godzin i jednej minuty pokonał 6:3, 6:0, 6:4 Andrieja Gołubiewa (ATP 45). 27-latek z Tandil dwukrotnie już wcześniej w tym sezonie ogrywał na mączce młodszego od siebie o cztery lata reprezentanta Kazachstanu i w czwartek ponownie potwierdził wyższość nad swoim rywalem. Argentyńczyk pięciokrotnie przełamał serwis Gołubiewa, który jedynego, w dodatku niewykorzystanego, break pointa wypracował dopiero w trzecim secie.

Przewagę gospodarzy powiększył powracający do kadry Argentyny po dwóch latach del Potro, który w czasie dłuższym o sześć minut od Mónaco zwyciężył 6:2, 6:1, 6:2 Michaiła Kukuszkina (ATP 67). Triumfator US Open 2009 ośmiokrotnie przełamał w czwartek serwis rywala, tracąc podanie tylko raz, w ostatniej odsłonie pojedynku. 22-letni del Potro zanotował również 37 kończących uderzeń, o 22 więcej niż starszy od niego o rok Kukuszkin.

Argentyna zapewni sobie już w piątek awans do półfinału Grupy Światowej Pucharu Davisa, jeśli zdobędzie trzeci punkt w grze podwójnej.

Argentyna - Kazachstan 2:0, kort ziemny, Parque Roca, Buenos Aires

Gra 1.: Juan Mónaco - Andriej Gołubiew 6:3, 6:0, 6:4

Gra 2.: Juan Martín del Potro - Michaił Kukuszkin 6:2, 6:1, 6:2

Gra 3.: Juan Ignacio Chela / Eduardo Schwank - Jewgienij Korolow / Jurij Szczukin

Gra 4.: Juan Martín del Potro - Andriej Gołubiew

Gra 5.: Juan Mónaco - Michaił Kukuszkin