Finały ATP World Tour: dzień szósty

W piątek poznamy ostatniego półfinalistę rozgrywanych w hali O2 w Londynie Finałów ATP World Tour. Będzie nim Novak Đoković lub Tomáš Berdych (ATP 7). Serb zmierzy się z rodakiem Janko Tipsareviciem (ATP 9), a wieczorem Czech spotka się z Davidem Ferrem (ATP 5). W piątek swoich rywali w półfinale turnieju debla poznają Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski.

W tym artykule dowiesz się o:

Tipsarević, który zastąpił kontuzjowanego Andy'ego Murraya, w swoim debiucie w Masters przegrał z Berdychem w tie breaku III seta nie wykorzystując piłki meczowej. 27-latek z Belgradu nie ma szans na awans do półfinału,ale może sporo namierzać. Nawet jeśli Đoković pokona rodaka w dwóch setach nie będzie mógł być jeszcze pewny gry w półfinale, wygrany przez Tipsarevicia set mocno ograniczyłby szanse lidera rankingu na grę w weekend. Đoković wygrał wszystkie trzy ich dotychczasowe spotkania, ale w każdym tracił seta. Po raz ostatni mierzyli się w ćwierćfinale tegorocznego US Open i po dwóch wspaniałych setach rozstrzygniętych w tie breaku (I wygrał Tipsarević, II Đoković), w kolejnych dwóch kontuzjowany Janko przegrał dziewięć gemów i skreczował.

Absolutny dominator tego sezonu po poniedziałkowym trzysetowym zwycięstwie nad Berdychem (obronił meczbola) w środę doznał szokująco gładkiej porażki z rąk Ferrera. Serb w tym roku wygrał 10. turniejów (po raz ostatni tak wiele tytułów w jednym sezonie wywalczył Roger Federer - w 2006 roku 12), w tym Australian Open, Wimbledon i US Open, bilans jego spotkań to 70-5. W końcówce sezonu narzekał jednak na problemy z plecami i barkiem, przytrafił mu się krecz oraz w ostatnim turnieju w Paryżu-Bercy walkower. Đoković jest trzecim od 1990 roku zawodnikiem, który w jednym sezonie wygrał ponad 30 meczów w Masters 1000 (bilans 33-1). Poza Federerem i Nadalem od 2003 roku liderem rankingu był jeszcze tylko Andy Roddick. Urodzony w Belgradzie 24-latek zanotował najdłuższą zwycięską serię na otwarcie sezonu (41 meczów zanim w półfinale Rolanda Garrosa pokonał go Federer) od czasu Johna McEnroe (42 w 1984). Đoković jest też pierwszym od czasu Pete'a Samprasa (kwiecień 1993, Hong Kong) tenisistą, który w swoim debiucie jako lider rankingu zdobył tytuł.

Wszystkie te rekordy mogą długo zostać niepobite, lecz kiepska dyspozycja w końcówce sezonu może sprawić, że Serb szybko odpadnie z walki o drugi triumf w Masters (2008 w Szanghaju). Jego rodak Tipsarević wszedł do turnieju jako pierwszy rezerwowy od czasu Radka Štěpánka (w 2008 roku Czech zastąpił Roddicka i skończył z dwoma porażkami). 27-latek z Belgradu w ostatnich miesiącach prezentował znakomitą dyspozycję: osiągnął pierwszy w karierze półfinał Masters 1000 (Montreal), pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał (US Open) oraz zdobył swoje pierwsze tytuły (Kuala Lumpur, Moskwa) i od czasu Wimbledonu awansował w rankingu o 20 miejsc (z 29. na dziewiąte).

Wieczorem szans na półfinał może Đokovicia pozbawić Berdych, lecz musi pokonać znakomicie dysponowanego Ferrera, z którym ma bilans spotkań 2-5. Czech rozegrał dwa emocjonujące spotkania rozstrzygnięte w tie breaku III seta, najpierw poległ marnując meczbola (Đoković), a następnie sam zwyciężył po obronie piłki meczowej (Tipsarević). Berdych w końcówce sezonu wygrał turniej w Pekinie oraz dotarł do półfinału w Paryżu-Bercy i jest pierwszym Czechem od czasu Petra Kordy (1991-92), który dwukrotnie z rzędu kończy sezon w Top 10. Tomáš w tym sezonie na 22 turnieje w 15 dotarł co najmniej do ćwierćfinału i tylko dwa razy odpadł w I rundzie (Roland Garros, Bazylea). Sezon 2012 rozpocznie po rozegraniu 33 kolejnych wielkoszlemowych turniejów (od czasu US Open 2003). Znakomity Ferrer, który w tegorocznych Australian Open osiągnął swój drugi wielkoszlemowy półfinał (US Open 2007), w końcówce sezonu zaliczył finał w Szanghaju oraz ćwierćfinał w Paryżu-Bercy. W imprezie wieńczącej sezon Hiszpan, który bez straty seta pokonał niewygodnych dla siebie na korcie twardym rywali (6:4, 7:5 Murray, z którym miał bilans na tej nawierzchni 0-5 oraz 6:3, 6:1, z którym miał korcie twardym 1-5), gra po raz trzeci. W 2007 roku dotarł do finału pokonując Đokovicia, Rafaela Nadala, Richarda Gasquet i Roddicka, a przegrywając jedynie z Federerem. Występ w ubiegłym sezonie kończył w zgoła odmiennym nastroju, przegrał wszystkie grupowe spotkania z Federerem, Robinem Söderlingiem i Murrayem nie zdobywając nawet seta.

Możliwe rozstrzygnięcia w grupie A:

1. Jeśli Đoković pokona Tipsarevicia, a Ferrer Berdycha drugie miejsce w grupie zajmie lider rankingu.

2. Jeśli w meczu Serbów górą będzie ten niżej klasyfikowany, ale jednocześnie Hiszpan pokona Czecha wtedy popularny Nole awansuje z drugiego miejsca.

3. Jeśli Tipsarević pokona Đokovicia, a Berdych wygra z Ferrerem wówczas Czech wygra grupę, a z drugiego miejsca wyjdzie Ferrer.

4. Đoković może odpaść nawet jeśli pokona Tipsarevicia w dwóch setach. Stanie się tak, gdy przy takim rozstrzygnięciu serbskiego pojedynku wieczorem Berdych bez straty seta zwycięży Ferrera.

5. Jeśli Đoković nie straci seta z Tipsareviciem, a Berdych pokona Ferrera w trzech setach wówczas do półfinału awansuje lider rankingu.

6. Jeśli dominator sezonu pokona rodaka w trzech setach, a Berdych w dwóch zwycięży Ferrera wtedy Nole także zostanie wyeliminowany.

7. Jeśli Đoković i Berdych wygrają swoje mecze w trzech setach wtedy z drugiego miejsca awansuje dalej Czech.

DEBEL

CZYTAJ: Możliwi rywale Polaków w półfinale

Rywalami Fyrstenberga i Matkowskiego, którzy rywalizację w grupie B zakończyli na drugim miejscu, mogą być wszystkie duety z grupy A poza Melzerem i Petzschnerem. Lindstedt i Tecău zmierzą się z Jürgenem i Philippem w rewanżu za finał Wimbledonu 2010, w którym przegrali z Austriakiem i Niemcem 1:6, 5:7, 5:7. Szwed i Rumun w tym sezonie po raz drugi z rzędu dotarli do finału w All England Club, tym razem lepsi od nich byli Bob i Mike Bryanowie. Lindstedt i Tecău, którzy w tym sezonie wywalczyli dwa tytuły, debiutują w Masters, po zwycięstwie nad Bhupathim i Paesem gładko przegrali z amerykańskimi bliźniakami. Melzer i Petzschner w tym sezonie wygrali US Open w finale pokonując Fyrstenberga i Matkowskiego, a bilans ich wszystkich finałów to 5-0 (dwa w 2010, trzy w tym sezonie.

Trzykrotni triumfatorzy Masters Bryanowie (2003, 2004, 2009) mierzyli się z trzykrotnymi finalistami Bhupathim i Paesem (1997, 1999, 2000) dotychczas pięć razy, z czego trzy razy w tym sezonie, a dwa ich ostatnie mecze rozstrzygnęły się w super tie breaku: w finale na kortach klubu Queen's w Londynie górą byli Amerykanie, a w półfinale w Cincinnati lepsi okazali się Hindusi. Bob i Mike w pierwszym meczu obronili piłkę meczową i pokonali w super tie breaku Melzera i Petzschnera, w drugim oddali tylko trzy gemy Lindstedtowi i Tecău. Bhupathi i Paes, którzy wrócili do wspólnego grania po 10 latach w drugim pojedynku także pokonali Austriaka i Niemca, ale w dwóch setach. W styczniu Hindusi awansowali do finału Australian Open, w którym ulegli Bryanom 3:6, 4:6. Amerykanie w tym sezonie osiągnęli 11 finałów i zdobyli osiem tytułów, w tym Australian Open i Wimbledon. Bhupathi i Paes zaliczyli pięć finałów i wygrali trzy turnieje, w tym dwa Masters 1000 (Miami, Cincinnati)

Program piątku (czas polski):

Robert Lindstedt (Szwecja, 6) / Horia Tecău (Rumunia, 6) - Jürgen Melzer (Austria, 7) / Philipp Petzschner (Niemcy, 7), bilans 0-1, godz. 13:15

Novak Đoković (Serbia, 1) - Janko Tipsarević (Serbia, 9), bilans 3-0, nie przed godz. 15:00

Bob Bryan (USA, 1) / Mike Bryan (USA, 1) - Mahesh Bhupathi (Indie, 4) / Leander Paes (Indie, 4), bilans 3-2, nie przed godz. 19:15

David Ferrer (Hiszpania, 5) - Tomáš Berdych (Czechy, 7), bilans 5-2, nie przed godz. 21:00

Finały ATP World Tour: program i wyniki

Komentarze (0)