AO: Nadal pokonał Haasa, Federer awansował bez gry

Rafael Nadal (ATP 2) wygrał 6:4, 6:3, 6:4 z niemieckim weteranem kortów, Tommym Haasem (ATP 190) i awansował do III rundy wielkoszlemowego Australian Open.

Robert Pałuba

Hiszpan przełamał rywala już w gemie otwarcia i całkowicie kontrolował przebieg seta. Przy stanie 5:1 miał pierwszą piłkę setową (przy podaniu Niemca), jednak były wicelider rankingu zdołał się obronić. Od tego momentu w grze Nadala nastąpił przestój i Haas zdołał dość przeciwnika na 4:5 i miał piłkę na wyrównanie. Tenisista z Majorki wyszedł jednak z opresji obronną ręką i ostatecznie zamknął seta 6:4.

W II partii Nadal nie miał problemów, ponownie wygrywając gem otwarcia przy podaniu przeciwnika. Hiszpan pewnie utrzymał przewagę, a przy stanie 5:3 jeszcze raz przełamał rywala. Niemiec niespodziewanie wygrał gem otwarcia III partii przy serwisie Nadala i wyszedł na prowadzenie 3:1. Mistrz turnieju z 2009 roku zdołał jednak odrobić stratę, a przy stanie 5:4 wykorzystał drugą piłkę meczową.

W całym spotkaniu Nadal zanotował 36 piłek wygrywających przy 17 niewymuszonych błędach, Haas zaś posłał 30 uderzeń kończących popełniając 39 błędów. W kolejnej rundzie Hiszpan zmierzy się ze zwycięzcą pojedynku pomiędzy Lukášem Lacko a Donaldem Youngiem.

Na kort nie musiał w środę wychodzić Roger Federer (ATP 3). Jego rywal, Andreas Beck (ATP 93), poddał spotkanie bez gry.