AO: Đoković ostatnim półfinalistą

Novak Đoković pokonał Davida Ferrera (ATP 5) 6:4, 7:6(4), 6:1 w ćwierćfinale wielkoszlemowego Australian Open i pewnie awansował do półfinału, w którym zmierzy się z Andym Murrayem (ATP 4).

Piotr Cerlak

Historia pokazuje, że spotkania pomiędzy tymi zawodnikami należą do wyjątkowo zaciętych, a dotychczasowy bilans, to sześć wygranych meczów Serba oraz pięć Davida Ferrera. Tym razem także spodziewaliśmy się zaciętego pojedynku i dobrej postawy Hiszpana, w którym wielu widziało nawet pogromcę obrońcy tytułu.

Już pierwsza odsłona meczu dała nam odczuć, że rywal żadnego punktu nie odda Đokoviciowi za darmo. Ferrer grał energicznie i agresywnie, ale jedno przełamanie na korzyść lidera rankingu rozstrzygnęło sprawę pierwszego seta i spowodowało, że "Nole" wygrał go 6-4.

Drugi set upłynął pod znakiem wyraźnych problemów zdrowotnych i kondycyjnych Serba, który często dawał po sobie poznać, że cierpi na ból lewego uda, korzystając także z usług lekarza. Przełamując serwis rywala przy stanie 5:5 Novak Đoković otrzymał szansę zakończenia seta i wyjścia na prowadzenie 2-0, jednak nie zdołał utrzymać własnego podania i sprawę całego seta rozstrzygnąć musiał tie-break. Jego początek okazał się dosyć zaskakujący, bo dwukrotnie na dwupunktowe prowadzenie wychodził Hiszpan, ale od stanu 2:4 w tie-breaku wszystkie kolejne punkty należały już do Serba, który z wyraźną ulgą na twarzy schodził na krótką przerwę, prowadząc 2-0.

Trzecią partię od doskonałej gry rozpoczął zupełnie odrodzony Đoković, który po 13 minutach gry prowadził już 3:0. Prezentujący się naprawdę wyśmienicie Novak zdołał przełamać serwis rywala jeszcze raz, by przy własnym serwisie zakończyć seta i cały mecz asem serwisowym.

Serba czeka teraz dzień odpoczynku, a w piątkowym półfinale zmierzy się z Andym Murrayem (ATP 4), który nie pozostawił dziś złudzeń rewelacyjnie spisującemu się w Australii Keiowi Nishikoriemu (ATP 26), pokonując go bez straty seta.