Challenger Wolfsburg: Bednarek i Charroin ulegli w finale, wspólny tytuł musi poczekać

Rozstawieni z numerem 3. Tomasz Bednarek i Olivier Charroin przegrali z Laurynasem Grigelisem i Uladzimirem Ignatikiem 5:7, 6:4, 5-10 w finale halowego turnieju ATP Challenger w Wolfsburgu.

Dominika Pawlik

Był to trzeci wspólny występ Tomasza Bednarka i Oliviera Charroin. Duet polsko-francuski osiągnął swój najlepszy wynik. W poprzednim sezonie wystartowali dwukrotnie we Francji. Polak w karierze wywalczył siedem tytułów deblowych, (pięć z nich wspólnie z Mateuszem Kowalczykiem). Francuz na koncie ma dwa tytuły, oba ze Stephane Robertem.

Finałowi rywale: Laurynas Grigelis i Uladzimir Ignatik to młodzi (odpowiednio 20 i 21 lat) zawodnicy, którzy swoje dotychczasowe sukcesy odnosili głównie w turniejach rangi futures. Białorusin w 2010 roku wygrał już w turnieju ATP Challenger w parze z Davidem Marrero w Saint Brieuc.

W pierwszym secie obie pary dobrze serwowały. Grigelis i Ignatik przegrali zaledwie jeden punkt po trafionym pierwszym podaniu, mimo to dali rywalom trzy szanse na przełamanie. Sami tych szans mieli pięć i wykorzystali je w dwunastym gemie, wygrywając zarazem seta 7:5.

Druga partia układała się po myśli duetu litewsko-białoruskiego. Tenisiści z łatwością wygrywali swoje podania, a przy serwisie Bednarka i Charroin mieli szanse na przełamanie. Przy stanie 4:3 dla Grigelisa i Ignatika pojawiły się trzy break pointy. Ich obrona była kluczowym momentem w grze pary polsko-francuskiej. Wygrali swojego gema serwisowego, a w kolejnym wykorzystali jedyną szansę w tym secie i wyszli na 5:4. Zwycięstwo w secie przypieczętował asem serwisowym Olivier Charroin.

W super tie breaku jako pierwsi przewagę uzyskali Bednarek i Charroin, ale przez podwójny błąd serwisowy Polaka, młodzi rywale wyrównali stan rozstrzygającej partii. Dla Grigelisa i Ignatika nadszedł okres lepszej gry, głównie dobry return pozwolił na objęcie wyraźnego prowadzenia. Przy piłce meczowej Tomasz Bednarek popełnił podwójny błąd serwisowy.

Mecz trwał 92 minuty. Zwycięzcy zaserwowali siedem asów, a po pierwszym trafionym podaniu przegrali zaledwie sześć piłek. Bednarek i Charroin zaserwowali sześć asów i obronili 12 z 13 break pointów.

8. Volkswagen ATP-Challenger 2012, Wolfsburg (Niemcy)
ATP Challenger Tour, kort dywanowy (hala), pula nagród 30 tys. euro
niedziela, 26 lutego

finał gry podwójnej:

Laurynas Grigelis (Litwa) / Uladzimir Ignatik (Białoruś) - Tomasz Bednarek (Polska, 3) / Olivier Charroin (Francja, 3) 7:5, 4:6, 10-5