ATP Dubaj: Murray ćwierćfinalistą, Cipolla wyszarpał seta Tipsareviciowi

Andy Murray (ATP 4) pokonał kwalifikanta Marco Chiudinelliego (ATP 185) 6:3, 6:4 i awansował do ćwierćfinału turnieju Dubai Duty Free Championships rozgrywanego na kortach twardych w Dubaju.

Szkot, któremu w I rundzie seta urwał inny kwalifikant Michael Berrer, wygrał 12. mecz w sezonie. Jedynej porażki doznał w półfinale Australian Open, gdy w pięciu setach uległ Novakowi Đokoviciowi. Wcześniej Brytyjczyk triumfował w Brisbane. Mieszkający w Bazylei 30-letni Chiudinelli eliminując w I rundzie Nikołaja Dawidienkę odniósł pierwsze w sezonie zwycięstwo w głównym cyklu. W ciągu 82 minut gry Murray zaserwował sześć asów, a w każdym z setów po jednym razie przełamał Szwajcara sam nie broniąc żadnego break pointa. Szkot przy swoim serwisie zgarnął 41 z 53 punktów. Brytyjczyk po raz trzeci doszedł w Dubaju do ćwierćfinału i o pierwszy półfinał zagra z Lukášem Lacko (ATP 76) lub Tomášem Berdychem (ATP 7).

W drugim gemie I seta Chiudinelli od 40-0 przegrał cztery piłki, ale obronił break pointa wolejem i asem wyrównał na 1:1. W czwartym gemie Murray przełamał Szwajcara, a w piątym wrócił z 15-30 i prowadził 4:1. Szkot w całym secie, którego zakończył asem w dziewiątym gemie, przy swoim podaniu stracił jedynie pięć punktów.

W gemie otwarcia I seta Chiudinelli obronił break pointa, w drugim Murray wrócił z 15-30. Ostatni punkt trzeciego gema tenisiści musieli rozgrywać trzy razy. Najpierw piłkę zakwalifikowaną jako as Szwajcara Szkot sprawdził wykazując się sokolim okiem. Przy powtórce wtrącił się sędzia na stołku, który niesłusznie wywołał aut przy forhendzie 30-latka z Bazylei. Za trzecim razem Chiudinelli skończył gema wygrywającym serwisem. W siódmym gemie Szwajcar odparł jeszcze jednego break pointa i krosem forhendowym wyszedł na 4:3. Trzy kolejne gemy padły łupem Murraya, który w dziewiątym bekhendem wzdłuż linii uzyskał trzy break pointy i wykorzystał drugiego z nich. Mecz Brytyjczyk zakończył łatwym gemem serwisowym.

Janko Tipsarević (ATP 9) pokonał Flavio Cipollę (ATP 86) 6:7(2), 6:1, odnosząc nad Włochem drugie zwycięstwo (w ubiegłym sezonie w Kuala Lumpur 6:2, 6:4). O trzeci półfinał w sezonie Serb powalczy najprawdopodobniej z rodakiem Đokoviciem, którego rywalem w II rundzie jest Ukrainiec Serhij Stachowski (ATP 74). Tipsarević po raz drugi awansował w Dubaju do ćwierćfinału, w 2010 roku wyeliminował Murraya, by w walce o półfinał przegrać z Michaiłem Jużnym.

Dubai Duty Free Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)