ATP Casablanca: Andujar pokonał Ramosa w hiszpańskim finale

Pablo Andújar pokonał Alberta Ramosa 6:1, 7:6(5) w finale turnieju rozgrywanego na kortach ziemnych w Casablance. Mecz dwukrotnie był przerywany przez opady deszczu.

Dominika Pawlik

Turniej ATP World Tour 250 w Casablance rozgrywany jest na cześć Hassana II, ojca aktualnie panującego w Maroku monarchy i stanowi zwieńczenie cyklu zawodów odbywających się w tym kraju na nawierzchni ziemnej. W jego skład wchodzą również imprezy rangi ATP Challenger, które pod patronatem króla Mohammeda VI miały w tym roku miejsce w Casablance, Marrakeszu, Meknes oraz Rabacie.

Po raz trzeci w tym sezonie doszło do hiszpańskiego finału, ponownie na kortach ziemnych. W dwóch poprzednich triumfował David Ferrer: w Buenos Aires z Nicolasem Almagro, a w Acapulco z Fernando Verdasco. W Casablance ostatnio dwóch Hiszpanów w finale grało w 1999 roku, kiedy Alberto Martin wygrał z Fernando Vicente.

Albert Ramos w drodze do finału nie stracił seta, a najwięcej czasu na korcie spędził w półfinale, w którym po prawie dwugodzinnej walce pokonał Igora Andriejewa 6:3, 7:6(7). Pablo Andújar w ćwierćfinale przegrał seta z notowanym w szóstej setce rankingu Sergio Gutierrezem. Ramos docierając do finału w marokańskim turnieju uzyskał swój najlepszy wynik w karierze, wcześniejszym był półfinał osiągnięty w lutym w São Paulo. Dla jego rywala był to piąty finał w życiu w turnieju tej rangi. Przed finałem w Casablance, Hiszpanie spotkali się na korcie siedmiokrotnie, Albart Ramos zwyciężył tylko raz, w challengerze w Sewilli w 2009 roku. Ostatni raz grali ze sobą podczas Indian Wells, Andújar wygrał 7:6(5), 6:4.

Andújar błyskawicznie wygrał pierwszą partię, zaledwie gema udało się ugrać młodszemu z Hiszpanów. Pablo przegrał tylko trzy punkty przy swoim podaniu, a swojego rywala przełamał trzykrotnie. Drugą partię po dwóch gemach przerwano z powodu opadów deszczu na ponad godzinę. Po przerwie w trzecim gemie Ramos miał dwie szanse na przełamanie rywala, ale ta sztuka udała mu się dopiero w siódmym. Andújar odrobił straty i pojedynek ponownie przerwano. Po wznowieniu tenisiści doprowadzili do tie breaka, Andújar wykorzystał trzecią piłkę meczową.

Pablo Andújar obronił tytuł uzyskany przed rokiem, dzięki czemu w Casablance legitymuje się bilansem 9-0. Ramos na swój premierowy tytuł musi jeszcze poczekać.

Grand Prix Hassan II, Casablanca (Maroko)