WTA Dallas: Janković w 28. finale, o 13. tytuł zagra z pogromczynią Serbek Vinci

Jelena Janković (WTA 34) pokonała Casey Dellacqua (WTA 106) 7:5, 6:4 i awansowała do finału turnieju Texas Tennis Open rozgrywanego na kortach twardych w Dallas.

W tym artykule dowiesz się o:

Janković po osiągnięciu finału w Birmingham, w siedmiu kolejnych turniejach wygrała tylko jeden mecz i spadła na najniższe miejsce w rankingu od maja 2006 roku. W piątek Serbka powalczy o pierwszy tytuł od marca 2010 roku, gdy triumfowała w Indian Wells. Od tamtej pory była liderka rankingu przegrała cztery finały. - Cieszę się, że mogłam przyjechać do Dallas i rozegrać naprawdę dobre mecze - czuję że ta presja i te zawody pomogą mi się przygotować do US Open - powiedziała Janković. - Nie mogę się doczekać jutrzejszego (piątkowego) finału. Spróbuję zagrać najlepiej jak potrafię i dobrze się bawić.

W trwającym jedną godzinę i 42 minuty spotkaniu miało miejsce 10 przełamań, z czego sześć powędrowało na konto Janković, która przy swoim pierwszym podaniu zgarnęła 30 z 43 punktów. W finale Serbka spotka się z Robertą Vinci (WTA 23), która tego lata rozbiła dwie jej rodaczki w stosunku 6:0, 6:0. Przed dwoma tygodniami w Montrealu upokorzenia doznała mistrzyni Rolanda Garrosa 2008 Ana Ivanović, a w czwartek o aktualnej sile Włoszki przekonała się Bojana Jovanovski (WTA 87). W ciągu 52 minut gry Vinci obroniła dwa break pointy, a sama wykorzystała sześć z dziewięciu szans na przełamanie.

27-letnia Dellacqua, była 39. rakieta rankingu WTA (po operacji lewego barku pauzowała przez prawie cały sezon 2009), w półfinale zagrała po raz pierwszy w karierze - jej najlepszym wynikiem był do tej pory ćwierćfinał w Hobart z 2008 roku (w tym samym sezonie doszła do IV rundy Australian Open). 20-letnia Jovanovski w Dallas osiągnęła drugi półfinał w sezonie - w lipcu w Baku Serbka wywalczyła pierwszy tytuł w karierze.

Janković wygrała wszystkie trzy dotychczasowe mecze z Vinci, ale dwa w tie breaku III seta. Bilans wszystkich meczów o tytuł Serbki to 12-15 (jej największy finał to US Open 2008). Vinci, rywalka Urszuli Radwańskiej w I rundzie rozpoczynającego się 27 sierpnia US Open, w swojej karierze wygrała sześć turniejów (cztery na kortach ziemnych), z czego trzy w ubiegłym sezonie. Bilans wszystkich finałów Włoszki to 6-1 (jedyny przegrany w 2010 roku w Barcelonie).

Texas Tennis Open, Dallas (USA) WTA International, kort twardy, pula nagród 220 tys. dol. czwartek, 23 sierpnia

półfinał gry pojedynczej:

Jelena Janković (Serbia, 2) - Casey Dellacqua (Australia, Q) 7:5, 6:4 Roberta Vinci (Włochy, 3) - Bojana Jovanovski (Serbia, WC) 6:0, 6:0