WTA Linz: Azarenka już w ćwierćfinale

Liderka rankingu Wiktoria Azarenka w 54 minuty pokonała Simonę Halep 6:1, 6:1 i zameldowała się w ćwierćfinale halowego turnieju WTA w Linzu.

Wiktoria Azarenka do Linzu (gra tutaj po raz pierwszy - w I rundzie odprawiła Arantxę Rus) przybyła z Pekinu, gdzie w ubiegłym tygodniu zdobyła piąty tytuł w sezonie. Pokonując Simonę Halep (WTA 46) po raz drugi w roku (w Dausze 6:3, 6:1) Białorusinka wygrała 64. mecz w sezonie - druga na liście jest Andżelika Kerber z liczbą 60 zwycięstw. W całym spotkaniu z Rumunką liderka rankingu wykorzystała sześć z ośmiu break pointów oraz straciła tylko dziewięć punktów przy swoim podaniu. Kolejną rywalką Azarenki będzie Petra Martić (WTA 64), która zwyciężyła Patricię Mayr (WTA 159) 6:2, 3:6, 6:0 wyrównując stan meczów z Austriaczką na 2-2. 21-letnia Chorwatka osiągnęła czwarty ćwierćfinał w sezonie.

Dwukrotna triumfatorka imprezy Ana Ivanović (WTA 12) pokonała grającą z dziką kartą Andreę Petković (WTA 192) 6:4, 6:3. Bilans spotkań Serbki w Linzu, gdzie była najlepsza w 2008 i 2010 roku to teraz 16-2 - nigdy nie odpadła tutaj przed ćwierćfinałem, a jako jedyne pokonały ją Patty Schnyder (2005 w półfinale) i Maria Szarapowa (2006 w ćwierćfinale). Dla Petković, która znaczną część sezonu miała straconą z powodu kontuzji kostki, był to ósmy turniej w tym roku - dwa spotkania z rzędu wygrała tylko w styczniu w Brisbane.

Kolejną rywalką Serbki będzie Kirsten Flipkens (WTA 66), która w meczu kwalifikantek wygrała z Mallory Burdette (WTA 156) 4:6, 6:1, 7:5 po dwóch minutach i sześciu minutach walki. 26-letnia Belgijka, która sezon zaczynała będąc na 194. miejscu w rankingu, w ubiegłym miesiącu w Quebec City zdobyła pierwszy tytuł w karierze. Pokonując Amerykankę osiągnęła trzeci ćwierćfinał w sezonie - w czerwcu w 's-Hertogenbosch doszła do półfinału.

W ćwierćfinale jest również kwalifikantka Bethanie Mattek (WTA 201), która pokonała półfinalistkę z ubiegłego tygodnia z Pekinu Carlę Suarez (WTA 35) 6:3, 6:3. 27-letnia Amerykanka o półfinał turnieju WTA walczyć będzie po raz pierwszy od czerwca 2011 roku (Kopenhaga). Kolejną rywalką Mattek będzie szczęśliwa przegrana z eliminacji Irina Begu (WTA 57), która zwyciężyła Kiki Bertens (WTA 60) 6:4, 7:6(7) odpierając piłkę setową w tie breaku II seta. Dla 22-letniej Rumunki, która w ubiegłym miesiącu w Taszkencie zdobyła pierwszy tytuł w karierze, będzie to piąty ćwierćfinał w sezonie (Acapulco, Fez, Palermo, Taszkent).