ATP Paryż: Wygrana Janowicza w eliminacjach, Kubot powalczy w deblu

Jerzy Janowicz pokonał 6:2, 6:4 Dmitrija Tursunowa w meczu I rundy eliminacji ostatniego turnieju ATP Masters 1000 w sezonie, rozgrywanego w paryskiej hali Bercy. Porażkę poniósł Łukasz Kubot.

Robert Pałuba

Po znakomitym starcie w Moskwie, zakończonym na ćwierćfinale, Jerzy Janowicz przystąpił do eliminacji ostatniego turnieju ATP Masters 1000 w sezonie, tradycyjnie rozgrywanego w Paryżu. Polak, rozstawiony w kwalifikacjach z numerem dziewiątym, w spotkaniu otwarcia zmierzył się z Dmitrijem Tursunowem. Rosjanin to była 20. rakieta świata i triumfator siedmiu turniejów głównego cyklu, w ostatnich miesiącach zmagający się jednak głównie z kontuzjami.

Już przed rozpoczęciem spotkania doszło do sytuacji niecodziennej, bowiem sędzia pomylił... serwujących. Pojedynek rozpoczęto po krótkiej dyskusji i wyjaśnieniu, który zawodnik rozpocznie od własnego podania.

Łodzianin przełamał przeciwnika już w trzecim gemie, dzięki podwójnemu błędowi serwisowemu rywala. Janowicz kontrolował przebieg partii już do samego jej końca, przy 4:2 zdobywając drugiego breaka po dwóch wygrywających returnach. Dwa podwójne błędy serwisowe nie przeszkodziły Janowiczowi w zamknięciu partii, a Polak zakończył seta eleganckim dropszotem.

Podobny przebieg miała partia druga. Przy 1:1 polski zawodnik przełamał rywala i bez cienia problemów zrealizował wywalczoną przewagę, ostatecznie wygrywając 6:4. W całym meczu Janowicz nie musiał bronić żadnego break pointa i wygrał aż 96 procent punktów po trafionym pierwszym podaniu. Przeciwnikiem Polaka w meczu decydującym o awansie do turnieju głównego będzie Florent Serra. Tenisiści mierzyli się do tej pory jeden raz: w półfinale Challengera w Szczecinie w roku 2008 łatwe zwycięstwo odniósł Francuz.

Mniej szczęścia w eliminacjach miał Łukasz Kubot. Lubinianin do Paryża przyleciał prosto z Bazylei, gdzie jeszcze w piątek walczył w ćwierćfinale turnieju deblowego. Pojedynek Kubota z Benjaminem Beckerem był drugą konfrontacją tenisistów w sezonie (w lutym, w Memphis, triumfował Niemiec).

Mecz rozpoczął się nie po myśli polskiego zawodnika, który szybko przegrywał 0:3 ze stratą dwóch przełamań. Mimo próby pościgu za rywalem, lubinianin musiał uznać wyższość rywala i przegrał partię otwarcia 4:6.

Dużo więcej walki było w secie drugim, w którym Kubot przełamał przy 4:5 serwującego na mecz przeciwnika, broniąc przy okazji piłek meczowych i zdołał doprowadzić do tie breaka. W nim prowadził już 6-3, jednak ostatecznie z potyczki zwycięsko wyszedł Becker, zamykając seta 7:6(7).

Kubot wystąpi w Paryżu w turnieju deblowym, w parze z Jérémym Chardym. Polak i Francuz w meczu otwarcia zmierzą się z Marinem Čiliciem i Marcelo Melo. Na starcie rozgrywek deblistów staną także Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski, rozstawieni z numerem czwartym. Najlepsza polska para w I rundzie otrzymała wolny los, zaś w pojedynku o ćwierćfinał zmierzy się ze zwycięzcami meczu między duetami John Isner / Sam Querrey oraz Colin Fleming / Ross Hutchins.