ATP Vina del Mar: Rafael Nadal ciągle na zwycięskim szlaku w singlu i w deblu

Rafael Nadal jest coraz bliższy, aby w bardzo efektowny sposób zaakcentować swój powrót do zawodowego tenisa. Po zwycięstwie z Danielem Gimeno jest w półfinale singla, a w deblu awansował do finału.

Marcin Motyka

W pierwszym singlowym meczu po powrocie Rafael Nadal oddał zaledwie pięć gemów Federico Delbonisowi, w kolejnym ta sytuacja się powtórzyła. Hiszpan w ćwierćfinale turnieju ATP w Viña del Mar nie dał szans swojemu rodakowi, Danielowi Gimeno wygrywając w godzinę i 25 minut 6:1, 6:4. Nadal świetnie radzi sobie także w grze podwójnej, gdzie w parze z Juanem Monaco awansował do finału.

Hiszpański ćwierćfinał turnieju VTR Open od początku przebiegał po myśli faworyta. Rozstawiony z numerem pierwszym Nadal już w gemie otwarcia odebrał podanie rywalowi, a tę sztukę powtórzył w gemie numer sześć, zamykając pierwszą partię po nieco ponad pół godzinie gry.

Drugi set był zdecydowanie bardziej wyrównany. Wyżej klasyfikowany z tenisistów z Półwyspu Iberyjskiego nieco spuścił z tonu, co umożliwiło Gimeno nawiązanie walki. W dziewiątym gemie tej odsłony po pięknym minięciu Rafa wywalczył dwie piłki na breaka. Pierwszą kończącym forhendem obronił 27-latek z Walencji, ale przy drugiej posłał forhend w siatkę. Po chwili przerwy piąty obecnie zawodnik świata serwował, aby zakończyć mecz, jednak klasyfikowany o 59. pozycji niżej przeciwnik ani myślał mu tego zadania ułatwiać. Ten gem był najdłuższym w całym pojedynku, lecz Nadal wyszedł z niego zwycięsko, broniąc czterech break pointów i kończąc całe spotkanie za trzecią piłką meczową.

- Miałem w sobie duże zaufanie do własnej gry, to bardzo pozytywny objaw. To daje mi dużo pewności siebie i dzięki temu mam powody sądzić, że jestem na właściwej drodze. Jestem szczęśliwy ze zwycięstwa z tak trudnym przeciwnikiem jak Daniel oraz z faktu, iż po raz pierwszy od siedmiu miesięcy jestem w półfinale - komentował Nadal.

- Dobrze się czuję w Viña del Mar. Kibice mnie dopingują, cały czas dają mi wsparcie, to bardzo pomaga, szczególnie wtedy, gdy nie czujesz się komfortowo - tłumaczył 11-krotny mistrz wielkoszlemowy.

26-latek z Majorki celuje również w tytuł w grze podwójnej. Wspólnie z Juanem Mónaco wywalczyli awans do finału, ogrywając 6:3, 6:4 argentyński duet Carlos Berlocq / Leonardo Mayer. W meczu o końcowy triumf rywalami argentyńsko-hiszpańskiego debla będą Włosi Paolo Lorenzi i Potito Starace.

Jeremy Chardy nie pozostawił złudzeń Paolo Lorenziemu i dzięki zwycięstwu 6:2, 6:3 zameldował się w fazie półfinałowej turnieju, gdzie jego rywalem będzie Nadal.

Tempa nie zwalnia również Horacio Zeballos. Argentyńczyk pokonał po ponad dwóch godzinach i 35 minutach oznaczonego numerem pięć Alberta Ramosa, odnosząc tym samym swoje 18 zwycięstwo na 19 ostatnio rozegranych meczów na poziomie ATP World Tour oraz ATP Challenger Tour. O następną wygraną 27-latek zmierzy się z Carlosem Berlocqiem, który awansował do 1/2 finału bez gry, ponieważ jego ćwierćfinałowy przeciwnik, Guillaume Rufin poddał się poprzez walkower.