Puchar Davisa: Kazachstan wygrał grę deblową i wciąż walczy o półfinał

Zwyciężając w grze deblowej, Kazachstan otworzył swoje konto w meczu z Czechami i zachował szanse na grę w półfinale Grupy Światowej Pucharu Davisa.

Andriej Gołubiew i Jurij Szczukin pokonali Jana Hajka i Radka Stepanka 7:6(2), 6:4, 6:3 w ciągu dwóch godzin i 21 minut gry. Zwycięstwo zapewnił Kazachom Gołubiew (pierwotnie miał wystąpić Jewgienij Koroliow), który forhendowym returnem zaskoczył Hájka. W drużynie Czech również nastąpiła jedna zmiana - zamiast Ivo Minara na korcie pojawił się Hájek.

W I secie obie pary uzyskały po jednym przełamaniu. Kazachowie wrócili z 3:5, a kluczowym moment nastąpił w 10. gemie. Gołubiew uzyskał break pointa returnem bekhendowym po krosie, a Szczukin wykorzystał go wolejem. W tie breaku reprezentanci gospodarzy byli wyraźnie górą. W II secie jedyne przełamanie nastąpiło w dziewiątym gemie za sprawą bekhendowego loba Gołubiewa, który serwując przy 5:4 obronił cztery break pointy. Partię tę bekhendowym wolejem zakończył Szczukin. W III secie Kazachowie zdobyli przełamanie w pierwszym i dziewiątym gemie.

Dla Štěpánka był to pierwszy mecz od czasu styczniowego Australian Open. Powrócił on po przerwie spowodowanej operacją szyi. W ubiegłym sezonie 34-latek był jednym z bohaterów drużyny, która zdobyła dla Czech drugie w historii trofeum.

Pod nieobecność Tomáša Berdycha (kontuzja barku), oszczędzając Štěpánka, w grach otwierających ćwierćfinałowy mecz w Astanie kapitan Czech Jaroslav Navrátil zdecydował się wystawić Hájka i Lukasa Rosola. Obaj nie zawiedli i wygrali swoje pojedynki, odpowiednio z Michaiłem Kukuszkinem w trzech setach i Gołubiewem w czterech setach.

Gołubiew i Szczukin w 2010 roku w barażu o Grupę Światową pokonali Szwajcarów Yvesa Allegro i Stanislasa Wawrinkę. Łączny ich bilans deblowych gier w Pucharze Davisa to teraz 5-2. Sytuacja Kazachstanu walczącego o pierwszy w historii półfinał jest jednak bardzo trudna.

- Musimy zobaczyć jak chłopaki się czują. Każdy z czterech zawodników rozumie, że gdy przyjeżdża na Puchar Davisa musi być gotowy do gry przez wszystkie trzy dni. Oni będą na jutro gotowi z całą pewnością, bez względu na to kto zagra - powiedział Kapitan Kazachstanu Dias Doskarajew.

A czy kapitan Czech Navratil zdecyduje się w niedzielę wystawić Stepanka, który w ubiegłym sezonie w wielkim finale z Hiszpanią zdobył decydujący punkt? Musimy wieczorem usiąść i zdecydować, kto jutro zagrać. Muszę porozmawiać z Radkiem. W normalnych okolicznościach chciałbym go wystawić w niedzielę.
Radek Štěpánek i Jan Hájek nie przypieczętowali awansu Czech do półfinału Radek Štěpánek i Jan Hájek nie przypieczętowali awansu Czech do półfinału
Kazachstan - Czechy 0:2, National Tennis Centre, Astana (Kazachstan) ćwierćfinał Grupy Światowej, kort ziemny w hali piątek-niedziela, 5-7 kwietnia

Gra 1.: Michaił Kukuszkin - Jan Hájek 3:6, 2:6, 4:6
Gra 2.: Andriej Gołubiew - Lukáš Rosol 6:4, 4:6, 2:6, 6:7(6)
Gra 3.: Andriej Gołubiew / Juruj Szczukin - Jan Hájek / Radek Štěpánek 7:6(2), 6:4, 6:3
Gra 4.: Michaił Kukuszkin - Lukáš Rosol *niedziela
Gra 5.: Andriej Gołubiew - Jan Hájek *niedziela

Polub i komentuj profil działu tenis na Facebooku, czytaj nas także na Twitterze!