ATP Monte Carlo: Jużny postraszył Djokovicia, pewne zwycięstwo Murraya

Novak Djoković miał ciężkie otwarcie turnieju ATP w Monte Carlo. Serb pokonał Michaiła Jużnego 4:6, 6:1, 6:4. Do III rundy łatwo awansował Andy Murray.

25-letni Novak Djoković w Monte Carlo dwa razy grał w finale - w 2009 i 2012 roku przegrał z absolutnym dominatorem imprezy Rafaelem Nadalem. Serb, który w tym sezonie wywalczył dwa tytuły (Australian Open, Dubaj), do końca wahał się czy wystąpić w Monako. Powód to kontuzja kostki, jakiej doznał podczas Pucharu Davisa. Djoković odniósł nad Michaiłem Jużnym (ATP 27) piąte zwycięstwo w ósmym meczu.

W I secie Djoković przegrywał 1:5, ale poderwał się do walki i zdobył trzy kolejne gemy. Ostatnie słowo w tej odsłonie należało jednak do Jużnego, który w 10. gemie wykorzystał pierwszego setbola. Po wygraniu w zdecydowany sposób II seta, w III lider rankingu wyszedł na prowadzenie 3:1. Tym razem to Rosjanin ruszył w pogoń i zgarnął trzy kolejne gemy, w siódmym odpierając trzy break pointy. Końcówka należała jednak do Djokovicia, który po prawie 2,5-godzinnej bitwie awansował do III rundy.
Novak Djoković w Monte Carlo dwa razy grał w finale Novak Djoković w Monte Carlo dwa razy grał w finale
Andy Murray (ATP 2) w ciągu 73 minut wygrał z Edouardem Rogerem-Vasselinem (ATP 81) 6:1, 6:4. Szkot zaserwował osiem asów oraz cztery razy przełamał podanie Francuza. Brytyjczyk, który w ubiegłym miesiącu zdobył tytuł w Miami, podwyższył bilans tegorocznych spotkań na 20-2. Jego najlepszy wynik w Monte Carlo to półfinał z 2009 i 2011 roku.

Kolejnym rywalem Murraya będzie Stanislas Wawrinka (ATP 17) , który rozbił Alberta Montanesa (ATP 83) 6:1, 6:1. Szwajcarski półfinalista imprezy z 2009 roku zdobył 70 proc. punktów przy własnym serwisie oraz wykorzystał pięć z 12 okazji na przełamanie Hiszpana.

Do III rundy pewnie awansował Marin Cilić (ATP 11), który w 75 minut zwyciężył pogromcę Jerzego Janowicza, finalistę turnieju w Casablance z ubiegłego tygodnia, Kevina Andersona (ATP 26) 6:2, 6:3. Chorwat podwyższył bilans spotkań z reprezentantem RPA na 3-0. Dalej gra również Fabio Fognini (ATP 32), który wygrał z kwalifikantem Albertem Ramosem (ATP 67) 6:3, 7:5.

Juan Mónaco (ATP 20) pokonał świetnie ostatnio dysponowanego Ernestsa Gulbisa (ATP 56) 6:0, 3:6, 6:3. 24-letni Łotysz do Monte Carlo przyjechał po wygraniu turnieju w Delray Beach i osiągnięciu IV rundy w Indian Wells, a na początku kwietnia poprowadził swoją narodową drużynę do zwycięstwa nad Monako w Pucharze Davisa. Mecz odbył się w Monte Carlo Country Club, gdzie tenisiści rywalizują w tym tygodniu w turnieju z cyklu Masters 1000. Mónaco odniósł nad Gulbisem trzecie zwycięstwo w czwartym meczu. Odpadł finalista z ubiegłego tygodnia z Casablanki Nicolás Almagro (ATP 12), który przegrał z Jürgenem Melzerem (ATP 36) 4:6, 2:6. Było to drugie spotkanie obu tenisistów - dwa lata temu również górą był Austriak, który pokonał Hiszpana 6:1, 6:4 w drodze do półfinału.