ATP Nicea: Monfils i Simon nie zawiedli miejscowych fanów, szybka porażka Isnera

Dwaj faworyci lokalnej publiczności - Gael Monfils i Gilles Simon wywalczyli awans do ćwierćfinału turnieju ATP w Nicei. Z imprezą pożegnał się John Isner, który przegrał z Robinem Haase.

Marcin Motyka

W czwartym dniu turnieju ATP w Nicei karty rozdawała pogoda. Opady deszczu kilkakrotnie zmusiły organizatorów do przerwania pojedynków, wywołując spore opóźnienia w planie gier. Jednak mimo niesprzyjających okoliczności tenisistom udało się rozegrać wszystkie zaplanowane na środę spotkania.

Rozstawiony z numerem drugim Gilles Simon potrzebował godziny i 35 minut, aby w swoim inauguracyjnym pojedynku w Nicei rozprawić się z Guillaumem Rufinem. Najwyżej rozstawiony tenisista imprezy (turniejowa "jedynka", Tomáš Berdych wycofał się tuż przed rozpoczęciem zawodów) wygrał ze swoim rodakiem 6:4, 6:3.

W całym meczu Simon zaserwował jednego asa, popełnił trzy podwójne błędy serwisowe, pięciokrotnie zanotował breaka, a sam dwa razy stracił podanie. Kolejnym przeciwnikiem 28-letniego reprezentanta Francji będzie Pablo Andujar. Pogromca Lleytona Hewitta z poprzedniej rundy stracił tylko dwa gemy w meczu z Yen-Hsunem Lu z Tajwanu.

Awans do 1/4 finału uzyskał także Gael Monfils. Grający w głównej drabince turnieju dzięki dzikiej karcie Francuz w nocnym, zakończonym 30 minut po północy meczu, wygrał z Fabio Fogninim 6:2, 7:6(5).

W pierwszym secie dominacja Monfilsa była niepodważalna. 26-latek z Paryża łatwo wyszedł na prowadzenie 5:1, a partię zakończył zwycięstwem 6:2. Drugi set lepiej ułożył się dla Fogniniego, który wyszedł na 3:1 z przewagą przełamania, a w 12. gemie zmarnował piłkę setbola. Ostatecznie o losach tego seta decydować musiał tie break w którym Monfils popisał się imponująca pogonią, od stanu 2-5 wygrywając pięć punktów po kolei i cały mecz.

Kolejnym rywalem 109. obecnie w rankingu ATP paryżanina będzie Robin Haase. Holender, który jest właścicielem mało chwalebnego rekordu, 17. przegranych pod rząd rozgrywek tie breakowych, po prawie dwugodzinnej, przerywanej przez deszcz, batalii pokonał w trzech setach oznaczonego numerem czwartym, Johna Isnera.

Więcej szczęścia od Isnera miał jego przyjaciel i zarazem partner deblowy, Sam Querrey. Rozstawiony z "trójką" Amerykanin wyeliminował ukraińskiego kwalifikanta, Serhija Stachowskiego  i w starciu o półfinał zagra z Edouardem Rogerem-Vasselinem, który ograł utalentowanego Ricardasa Berankisa.

Czwartym reprezentantem gospodarzy, który wystąpi w ćwierćfinale jest Paul-Henri Mathieu. 31-latek z Strasburga pokonał walecznego Argentyńczyka, Carlosa Berlocqa 7:5, 3:6, 6:3. Następnym rywalem Francuza będzie Albert Montanes.

Open de Nice Côte d'Azur, Nicea (Francja)
ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 410 tys. dol.
niedziela-środa, 19-22 maja