Roland Garros: Fyrstenberg i Matkowski walczą o pierwszy półfinał w Paryżu

Podczas 11. dnia wielkoszlemowego Rolanda Garrosa nastąpi dokończenie ćwierćfinałów w turniejach singlowych. O półfinał turnieju debla walczyć będą Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski.

Bohaterkami otwarcia 11. dnia na głównych arenach paryskiego obiektu będą kobiety. Na korcie Philippe'a Chatrier o godz. 14:00 odbędzie się spotkanie byłych liderek rankingu, Marii Szarapowej z Jeleną Janković. Na korcie Suzanne Lenglen w tym samym czasie grać będą Wiktoria Azarenka i Maria Kirilenko.

Szarapowa na kortach Rolanda Garrosa jest niepokonana już od 11 meczów. Rosjanka z ostatnich 17 pojedynków w paryskiej imprezie przegrała tylko jedno, gdy w 2011 roku w półfinale uległa Na Li. Janković meczu ćwierćfinałowego w drugiej lewie Wielkiego Szlema jeszcze nie przegrała, a w tej fazie imprezy zagra po raz czwarty. W 2007 roku pokonała Nicole Vaidisovą, rok później zwyciężyła Carlę Suarez, a trzy lata temu wygrała z Jarosławą Szwiedową. W półfinale dwa razy uległa późniejszym triumfatorkom - w 2007 Justine Henin, a w 2008 roku Anie Ivanović. W 2010 roku lepsza od niej okazała się Samantha Stosur. Szarapowa i Janković zagrają ze sobą po raz dziewiąty (bilans 7-1 dla Rosjanki), ale po raz pierwszy na korcie ziemnym. Jeśli urodzona w Niaganiu obrończyni tytułu pokona Serbkę wygra 35. mecz w sezonie.

Azarenka w drodze do trzeciego ćwierćfinału w Paryżu straciła jednego seta - w III rundzie z Alize Cornet. Kirilenko wygrała wszystkie osiem setów i po raz trzeci zameldowała się w ćwierćfinale Wielkiego Szlema. Białorusinka nigdy jeszcze nie awansowała do półfinału Rolanda Garrosa, Rosjanka zaś nigdy nie przebiła się do najlepszej czwórki wielkoszlemowej imprezy. Poprzednie ćwierćfinały Kirilenko osiągnęła w Australian Open 2010 (przegrała z Jie Zheng) i Wimbledonie 2012 (uległa Agnieszce Radwańskiej). Azarence drogę do półfinału w Paryżu zamykały Dinara Safina (2009) i Na Li (2011). Będzie to szósta konfrontacja obu zawodniczek - bilans to 3-2 dla Białorusinki. Na ceglanej mączce zmierzą się ze sobą po raz pierwszy.

Po paniach dowodzenie przejmą panowie. Na korcie Philippe'a Chatrier walczący o ósmy tytuł w Paryżu Rafael Nadal zagra ze Stanislasem Wawrinką. Szwajcar w poprzedniej rundzie po epickim boju pokonał Richarda Gasquet, wracając ze stanu 0-2 w setach. Był to jego 20. wygrany mecz w drugiej lewie Wielkiego Szlema. Hiszpan w drodze do ćwierćfinału oddał po secie Danielowi Brandsowi i Martinowi Klizanowi, w dwóch pierwszych rundach. Nadal na kortach Rolanda Garrosa legitymuje się niewiarygodnym bilansem spotkań 56-1. Jedynej porażki doznał w 2009 roku, gdy uległ Robinowi Soderlingowi. Wawrinka dotarł do trzeciego wielkoszlemowego ćwierćfinału - w US Open 2010 i Australian Open 2011 walkę o półfinał przegrał, odpowiednio z Michaiłem Jużnym i Rogerem Federerem. Nadal wygrał ze Szwajcarem wszystkie dziewięć dotychczasowych spotkań - ostatnie kilka tygodni temu w finale w Madrycie. Wawrinka jeszcze nigdy nie urwał seta królowi paryskiej mączki z Majorki.

Na korcie Suzanne Lenglen po meczu Azarenki z Kirilenko pałeczkę pierwszeństwa przejmą lider rankingu Novak Djoković i Tommy Haas. Serb jedynego seta stracił w meczu IV rundy z Philippem Kohlschreiberem. Niemiec z kolei, po pięciosetowej bitwie z Johnem Isnerem, rozbił Michaiła Jużnego, oddając Rosjaninowi zaledwie siedem gemów. Haas w wieku 35 lat osiągnął pierwszy w karierze ćwierćfinał Rolanda Garrosa i zagra o piąty wielkoszlemowy półfinał - po Australian Open 1999, 2002 i 2007 oraz Wimbledonie 2009. Djoković w tym roku w Paryżu walczy o jedyny wielkoszlemowy skalp, którego jeszcze nie ma w swojej kolekcji. Serb wygrał z Haasem cztery z siedmiu dotychczasowych spotkań, ale w ostatnich ich pojedynku, w marcu w Miami, lepszy był Niemiec.

O półfinał turnieju debla walczyć będą Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski, którzy o godz. 11 na korcie nr 1 zagrają z Alexandrem Peyą i Bruno Soaresem. Austriak i Brazylijczyk w tym sezonie zdobyli wspólnie trzy tytuły, wszystkie na kortach ziemnych - Sao Paulo, Barcelona, Madryt. W tej ostatniej imprezie po drodze pokonali Fyrstenberga i Matkowskiego 6:4, 6:0. Jeden Polak w tym roku znalazł na nich sposób - w marcu w Indian Wells Jerzy Janowicz i jego filipiński partner Treat Huey wygrali z Peyą i Soaresem 7:5, 1:6, 12-10 po obronie dwóch piłek meczowych. Fyrstenberg i Matkowski po raz ósmy zameldowali się w ćwierćfinale wielkoszlemowej imprezy, po raz drugi w Paryżu (2010). W środę stoczą bój o trzeci półfinał - po Australian Open 2006 i US Open 2011 (na Flushing Meadows przegrali dopiero w finale).

Program 11. dnia wielkoszlemowego Roland Garros 2013:

Kort Philippe Chatrier:

od godz. 14:00
Maria Szarapowa (Rosja, 2) - Jelena Janković (Serbia, 18)
Rafael Nadal (Hiszpania, 3) - Stanislas Wawrinka (Szwajcaria, 9)

Kort Suzanne Lenglen:

Wiktoria Azarenka (Białoruś, 3) - Maria Kirilenko (Rosja, 12)
Novak Djoković (Serbia, 1) - Tommy Haas (Niemcy, 12)

Kort 1:

od godz. 11:00

Mariusz Fyrstenberg (Polska, 16) / Marcin Matkowski (Polska, 16) - Alexander Peya (Austria, 7) / Bruno Soares (Brazylia, 7)

Polub i komentuj profil działu tenis na Facebooku, czytaj nas także na Twitterze!

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)