Roland Garros: Liderki rankingu zdetronizowane, triumf Makarowej i Wiesniny

Jekaterina Makarowa i Jelena Wiesnina zwyciężyły w grze podwójnej wielkoszlemowego Roland Garros 2013. Rosjanki w niedzielnym finale pokonały broniące tytułu Włoszki Sarę Errani i Robertę Vinci.

Rafał Smoliński

Rozstawione z numerem czwartym Rosjanki wywalczyły pierwsze w karierze wspólne wielkoszlemowe trofeum. Obchodząca za dwa miesiące swoje swoje 27. urodziny Jelena Wiesnina w finale gry podwójnej paryskiej imprezy wystąpiła już po raz trzeci, w 2009 roku grała wspólnie z Wiktorią Azarenką, a dwa lata później przegrała mecz o tytuł wraz z Sanią Mirzą. Jekaterina Makarowa z kolei zagrała w finale debla wielkoszlemowej imprezy po raz pierwszy w karierze.

Niedzielne spotkanie Rosjanek z najlepszymi obecnie na świecie Sarą Errani i Robertą Vinci trwało 98 minut i od samego początku było niezwykle zacięte. Obie pary miały sporo okazji na przełamanie, lecz często ich wykorzystanie uniemożliwiały dosyć proste błędy własne, które psuły to naprawdę ciekawe widowisko. Panie wielokrotnie rozgrywały między sobą długie wymiany, ale były problemy ze skończeniem ich odpowiednimi winnerami.

W premierowej odsłonie na 12 rozegranych gemów tylko w dwóch nie było dla odbierających ani jednego break pointa. Wydarzenia na placu gry zmieniały się jak w kalejdoskopie. W dziewiątym gemie Rosjanki podawały na seta, ale nie wykorzystały prowadzenia 30-0 i oddały serwis. Chwilę później gema przegrały Włoszki i tym razem Makarowa i Wiesnina zakończyły seta przy pierwszej okazji.

Druga partia błyskawicznie ułożyła się po myśli niżej notowanych w deblowym rankingu zawodniczek. Rosjanki od stanu 0:1 wygrały cztery kolejne gemy i praktycznie kontrolowały wydarzenia na korcie. W szóstym gemie Errani i Vinci odrobiły jeszcze stratę jednego breaka, ale po chwili ponownie oddały własne podanie. Obchodzącej w piątek swoje 25. urodziny Makarowej ręka już nie zadrżała, a przy pierwszym meczbolu Wiesnina pewnie skończyła piłkę przy siatce.

Po zakończeniu spotkania obie Rosjanki nie kryły radości. Makarowa i Wiesnina rozegrały kapitalny turniej, w którym w sześciu spotkaniach nie straciły ani jednego seta. W półfinale rozprawiły się z triumfatorkami Roland Garros 2011, Andreą Hlavackovą i Lucie Hradecką, a w meczu o tytuł z ubiegłorocznymi zwyciężczyniami paryskiej imprezy.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród w deblu kobiet 1,640 mln euro
niedziela, 9 czerwca

finał gry podwójnej:

Jekaterina Makarowa (Rosja, 4) / Jelena Wiesnina (Rosja, 4) - Sara Errani (Włochy, 1) / Roberta Vinci (Włochy, 1) 7:5, 6:2

Polub i komentuj profil działu tenis na Facebooku, czytaj nas także na Twitterze!

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)