WTA Norymberga: Rumunki rządzą w Niemczech, pierwszy w karierze tytuł Halep

Simona Halep została triumfatorką pierwszej edycji turnieju WTA rozgrywanego w Norymberdze. Rumuńska tenisistka w sobotnim finale pokonała w dwóch setach Andreę Petković.

Rafał Smoliński

Na ten moment Simona Halep czekała od momentu rozpoczęcia swojej zawodowej kariery. 21-latka z Konstancy w swoim czwartym finale w głównym cyklu wywalczyła pierwsze mistrzowskie trofeum. Wcześniej dwukrotnie nie udało jej się w Fezie (2010-2011) oraz w ubiegłym sezonie w Brukseli, ale na norymberskiej mączce była bezkonkurencyjna. To pierwszy singlowy tytuł dla reprezentantki Rumunii na kortach ziemnych od czasu drugiego triumfu Alexandry Dulgheru w Warszawie w 2010 roku.

Halep w Niemczech została rozstawiona z numerem siódmym, a w całym turnieju oddała zaledwie jednego seta, w piątkowym starciu z Czeszką Lucie Safarovą. Tenisistka z Rumunii w sobotnim finale pokonała 6:3, 6:3 reprezentantkę Niemiec Andreę Petković, która z powodu licznych kontuzji wypadła z Top 100 i wystąpiła w zawodach dzięki dzikiej karcie.

Sobotnie starcie Halep z Petković było dla tej pierwszej okazją do rewanżu za porażkę doznaną przed czterema laty na mączce w Bukareszcie. Rumunka spisała się znakomicie, przez cały tydzień grała bardzo dobry tenis, brylowała w dłuższych wymianach, a do tego nie popełniała zbyt dużej liczby błędów własnych. W ciągu 83 minut gry obroniła wszystkie osiem wypracowane przez rywalkę break pointy, popisując się w momencie zagrożenia kapitalnymi winnerami.

Jako pierwsza ruszyła do ataku zawodniczka gospodarzy, która w ciągu ostatnich kilkunastu dni rozgrywała już 10. spotkanie (w Marsylii wygrała przed tygodniem dużego ITF-a). Petković w drugim, niezwykle zaciętym gemie zmarnowała break pointa, ale następnie pewnie utrzymała serwis i wyszła na 2:1. Od tego momentu do akcji wkroczyła Halep, która w sobotę zdecydowanie lepiej poruszała się od rywalki na norymberskiej mączce. Rumunka zdobyła breaka w piątym gemie i pierwszy raz w meczu wysunęła się na prowadzenie.

Reprezentantka Niemiec walczyła bardzo dzielnie, ale kluczem do zwycięstwa jej rywalki w premierowej odsłonie, jak i później w całym spotkaniu, była spokojna gra w momencie zagrożenia własnego serwisu, Kiedy przy stanie 3:4 Petković wyszła na 40-15, wydawało się, że losy seta zaczynają się odwracać. Nic bardziej mylnego. Halep ze spokojem skończyła dwie kolejne piłki, a całego gema zamknęła asem. To podcięło skrzydła 25-latce z Darmstadt, która w dziewiątym gemie, przy pierwszej piłce setowej, otrzymała kolejny cios w postaci znakomitego returnu, który zwieńczył tym samem całą partię.

Druga odsłona miała podobny przebieg do pierwszej części sobotniego finału. Petković już w gemie otwarcia wypracowała dwa break pointy, ale Rumunka nie pozwoliła na ich wykorzystanie. Chwilę później pod naporem Halep faworytka gospodarzy oddała serwis i do końca seta tej straty nie odrobiła. W dziewiątym gemie, kiedy rywalka podawała na mecz, Niemka rzuciła się jeszcze do ostatniego ataku, ale zawodniczka z Konstancy znów zachowała spokój, kończąc w momencie zagrożenia dwie piłki z forhendu oraz bekhendu. Przy pierwszej okazji na zwieńczenie pojedynku Halep wykazała się niezwykłą cierpliwością, by pewnie zdobyć punkt po zbyt krótkim odegraniu ze strony przeciwniczki.

Za pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach rangi WTA Halep otrzyma czek na sumę 32258 euro oraz 280 punktów rankingowych, co pozwoli jej powrócić do Top 50 światowej klasyfikacji (w maju 2012 roku była już nawet 37. rakietą globu). Petković z kolei będzie musiała się zadowolić kwotą dwukrotnie mniejszą niż Rumunka, ale wywalczone na norymberskiej mączce 200 punktów umożliwi jej pewny awans do najlepszej setki rankingu WTA.

Triumf Halep nie był jedynym zwycięstwem Rumunki w obecnym tygodniu w Norymberdze. W sobotę po tytuł w grze podwójnej sięgnęła również Raluca Olaru, która wystąpiła w parze z Rosjanką Walerią Sołowiową. Decydujące o tytule spotkanie z najwyżej rozstawionymi Anną-Leną Groenefeld i Kvetą Peschke było niezwykle dramatyczne i dopiero po mistrzowskim tie breaku zakończyło się zwycięstwem 2:6, 7:6(3), 11-9 tenisistek, które w kwietniu osiągnęły razem finał w Katowicach.

Nürnberger Versicherungscup, Norymberga (Niemcy)
WTA International, kort ziemny, pula nagród 235 tys. dol.