US Open: Pierwszy półfinał Li na Flushing Meadows, Chinka lepsza od Makarowej

Na Li pokonała Jekaterinę Makarową 6:4, 6:7(5), 6:2 i awansowała do półfinału wielkoszlemowego US Open na kortach Flushing Meadows w Nowym Jorku.

Na Li podwyższyła bilans spotkań z Jekateriną Makarową na 4-0 (odniosła nad Rosjanką trzecie trzysetowe zwycięstwo) i po raz pierwszy w karierze zagra w półfinale US Open. Do tej pory jej najlepszym wynikiem w Nowym Jorku był ćwierćfinał z 2009 roku. Jedynym wielkoszlemowym turniejem, w którym mistrzyni Rolanda Garrosa 2011 nie dotarła do półfinału jest teraz Wimbledon. Dla Makarowej, która w poprzedniej rundzie wyeliminowała Agnieszkę Radwańską, był to trzeci wielkoszlemowy ćwierćfinał (dwa osiągnęła w Australian Open w 2012 i 2013 roku). Rosjanka i Chinka po raz drugi zmierzyły się w US Open - w 2008 roku w III rundzie Li zwyciężyła 6:1, 4:6, 6:2. Kolejną rywalką zawodniczki z Wuhan będzie Serena Williams lub Carla Suarez.

W trwającym dwie godziny i 20 minut spotkaniu Li popełniła osiem podwójnych błędów, ale dobrze funkcjonowało jej pierwsze podanie, przy którym zgarnęła 43 z 60 punktów. Chinka zaimponowała skutecznością przy siatce, przy której zdobyła 17 z 23 punktów. Chinka zakończyła mecz na plusie jeśli chodzi o bilans kończących uderzeń do niewymuszonych błędów (44 do 42). Makarowej naliczono 15 piłek wygranych bezpośrednio i 33 błędy własne. Li mogła wygrać mecz szybciej, bo prowadziła 6:4 i 3:1, ale zaczęła popełniać coraz więcej prostych błędów, szczególnie w tie breaku II seta, gdy mając 3-0 zaczęła psuć piłkę za piłką. Po dwóch setach pełnych strat serwis, w decydującej odsłonie dla odmiany nastąpiło tylko dwa przełamania na korzyść Chinki.

W pierwszym gemie I seta Makarowa oddała serwis podwójnym błędem, a w drugim Li miała 40-15, ale zanotowała dwie takie same pomyłki z rzędu. Rosjanka minięciem bekhendowym po krosie zaliczyła przełamanie powrotne, a w trzecim gemie obroniła break pointa i jako pierwsza utrzymała podanie. Po chwili z małych serwisowych opresji wybrnęła również Li, po odparciu break pointa bekhendem po linii. W siódmym gemie zawodniczka z Wuhan zdobyła przełamanie, po tym jak Makarowa wpakowała bekhend w siatkę, a w ósmym wróciła z 15-30 i prowadziła 5:3. Seta Li zakończyła w 10. gemie, utrzymując podanie na sucho.

Na otwarcie II seta Li zaliczyła przełamanie kapitalną kontrą forhendową po krosie, ale w drugim gemie sama oddała podanie podwójnym błędem. W trzecim gemie Makarowa odparła dwa break pointy za pomocą wygrywających serwisów, a trzeciego zmarnowała Chinka wyrzucając forhend, jednak przy czwartym Rosjanka wpakowała bekhend w siatkę i II set, podobnie jak I partia, rozpoczął się od trzech przełamań. W szóstym gemie Li trzema prostymi błędami (dwa podwójne, forhend w siatce) po raz kolejny oddała podanie, by po chwili piorunującym returnem ponownie uzyskać przewagę przełamania. Chinka w ósmym gemie ponownie wypuścił serwis, wyrzucając dwa proste bekhendy. W tie breaku Li prowadziła 3-0, ale zaczęła grać nerwową i kilkoma prostymi błędami pozwoliła wrócić rywalce do gry. Rosjanka od 2-4 zdobyła cztery kolejne punkty i II partię zamknęła za drugim setbolem głębokim krosem bekhendowym wymuszającym błąd.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

W szóstym gemie III seta Li lobem bekhendowym uzyskała trzy break pointy. Pierwszego Makarowa obroniła krosem bekhendowym, ale kolejny jej bekhend wyleciał poza kort. Kros bekhendowy dał Chince dwa meczbole w ósmym gemie. Pierwszego Rosjanka obroniła wygrywającym serwisem, ale przy drugim wyrzuciła bekhend. W znakomitym secie Li zapisała na swoje konto 14 kończących uderzeń i popełniła tylko pięć niewymuszonych błędów. W partii tej zawodniczka z Wuhan straciła tylko sześć punktów przy swoim podaniu.