ATP Szanghaj: Rutynowe zwycięstwa Federera i Nadala na otwarcie, jubileusz Ferrera

Roger Federer i Rafael Nadal nie mieli kłopotów z awansem do III rundy turnieju ATP Masters 1000 w Szanghaju. Szwajcar pokonał Andreasa Seppiego, a Hiszpan wygrał z Ołeksandrem Dołgopołowem.

Marcin Motyka

Roger Federer rozegrał swój pierwszy mecz od szokującej porażki w 1/8 finału wielkoszlemowego US Open. Szwajcar w II rundzie turnieju ATP w Szanghaju pokonał 6:4, 6:3 Andreasa Seppiego w niespełna pięć kwadransów i odniósł dziesiąte w karierze zwycięstwo nad Włochem, w dziesiątej bezpośredniej konfrontacji.

Maestro przez cały mecz grał z werwą, urozmaicał grę nieszablonowymi rozwiązaniami, ale popełniał także sporą ilość niewymuszonych błędów (łącznie 29, z czego aż 17 w pierwszym secie). Seppi miał pięć okazji na przełamanie serwisu Federera, jednak na breaka zamienił tylko z jedną z nich: w piątym gemie pierwszej partii, gdy Szwajcar popełnił podwójny błąd serwisowy. Włoch wyszedł na prowadzenie 3:2, ale od tej pory na korcie rządził już tylko Federer. Bazylejczyk wygrał pierwszą odsłonę 6:4, a w drugiej błyskawicznie zanotował przełamanie i bezpiecznej przewagi już nie oddał.

W całym meczu Federer zaserwował siedem asów, po trafionym pierwszym podaniu wygrał 75 proc. rozegranych punktów, zanotował 19 uderzeń kończących, jeden raz stracił serwis, a sam trzykrotnie pokusił się o przełamanie. Przeciwnikiem 17-krotnego mistrza wielkoszlemowego w III rundzie będzie Gael Monfils.

Równie łatwo co Federer, promocję do najlepszej szesnastki szanghajskiej imprezy wywalczył Rafael Nadal. Hiszpan potrzebował godziny gry, by wyeliminować Ukraińca Ołeksandra Dołgopołowa.

Wyrównana walka w meczu trwała do stanu 3:2 w pierwszym secie dla Dołgopołowa. Kijowianin wywierał presję na utytułowanym rywalu, grał na krawędzi ryzyka i przynosiło mu to zamierzony skutek. Jednak gdy w ósmym gemie Ukrainiec w nonszalancki sposób oddał podanie (zepsuł prostą piłkę przy siatce), przewaga Nadala była już bezdyskusyjna. Hiszpan wygrał 10 z 12 końcowych gemów w meczu i mógł się cieszyć z awansu do kolejnej rundy.

- Kort jest szybszy niż w zeszłym roku, a piłki bardziej mi odpowiadają od tych, którymi graliśmy w ubiegłym tygodniu w Pekinie - analizował Majorkanin. - Myślę, że zagrałem dobry mecz. Dobrze funkcjonował mój serwis, a więc to, co zawodziło mnie w poprzednim tygodniu. To dla mnie jest bardzo ważne - dodał nowy lider rankingu ATP, który w czwartkowym meczu III rundy zagra z Carlosem Berlocqiem.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

50. zwycięstwo w sezonie odniósł David Ferrer. Rozstawiony z numerem trzecim Hiszpan wygrał w dwóch setach z Czechem Lukasem Rosolem. Walencjanin, obecnie czwarty gracz światowego rankingu, po turnieju w Szanghaju wskoczy na trzecie miejsce na światowej liście. Wyprzedzi Andy'ego Murraya, który zakończył już swoje tegoroczne występy, bowiem przechodzi rehabilitację po operacji kręgosłupa.

W 1/8 finału Ferrer zmierzy się z Florianem Mayerem. Niemiec pokonał nieokiełznanego Francuza Benoita Paire'a 7:6(1), 7:5, dwukrotnie przełamując podanie rywala, a samemu broniąc sześć z siedmiu break pointów.

Drugi raz w ciągu tygodnia Kei Nishikori odprawił z kwitkiem Jürgena Melzera. Japończyk wygrał 6:4, 3:6, 6:1 w godzinę i 47 minut, a jego następnym przeciwnikiem będzie rozstawiony z numerem siódmym, Jo-Wilfried Tsonga. Swojego kolejnego rywala poznał także oznaczony "czwórką" Tomáš Berdych. Będzie to Nicolás Almagro, który bez straty seta wyeliminował Jeremy'ego Chardy'ego.

W meczu o ćwierćfinał zmierzą się ze sobą dwaj tenisiści walczący o udział w wieńczących sezon Finałach ATP World Tour, Stanislas Wawrinka i Milos Raonić. Rozstawiony z ósemką Szwajcar po dramatycznym boju pokonał 6:4, 3:6, 7:6(5) Kevina Andersona, mimo że w tie breaku trzeciego seta przegrywał 2-5, natomiast turniejowa "10" z Kanady, pogromca Michała Przysiężnego z I rundy, po dwóch godzinach walki okazał się lepszy od Fernando Verdasco.

Shanghai Rolex Masters, Szanghaj (Chiny)