ATP Paryż: Wawrinka krok od Masters, Federer, Djoković i Del Potro w ćwierćfinale

Roger Federer, Novak Djoković i Juan Martin Del Potro wygrali swoje mecze i zameldowali się w ćwierćfinale turnieju ATP w Paryżu. Krok od awansu do kończącego sezon Masters jest Stanislas Wawrinka.

Marcin Motyka

Środowe zwycięstwo z Kevinem Andersonem i awans do III rundy turnieju BNP Paribas Masters pozwoliły Rogerowi Federerowi wypełnić misję, z którą Szwajcar przybył do Paryża. Maestro zapewnił sobie awans do Finałów ATP World Tour, ale nie zamierza zwalniać tempa i w meczu 1/8 finału dał pokaz pięknego tenisa, wygrywając z Philippem Kohlschreiberem. Dla Niemca była to ósma porażka w ósmym meczu przeciw słynnemu bazylejczykowi.

Federer wyszedł na kort pozytywnie nastawiony. Od początku prezentował charakterystyczne dla siebie luz i swobodę, grał agresywnie, nie bał się podejmować ryzyka, stosował nieszablonowe rozwiązania. Kohlschreiber przyjął warunki, które narzucił mu utytułowany przeciwnik, dotrzymywał kroku, ale w decydujących momentach, górę brała klasa i rutyna Szwajcara.

Mistrz paryskiego turnieju sprzed dwóch lat zwycięstwa w obu partiach zapewniał sobie w końcówkach. W secie pierwszym uzyskał przełamanie w gemie ósmym, a w drugiej odsłonie w dziewiątym. W całym meczu Federer ani razu nie musiał bronić się przed stratą podania, notując 24 uderzenia wygrywające i 21 niewymuszonych błędów.

W ćwierćfinale Federer będzie mógł zrewanżować się Juanowi Martínowi del Potro za niedzielną porażkę z finału turnieju w rodzinnej Bazylei. Argentyńczyk nie bez kłopotu rozprawił się w trzech setach z Grigorem Dimitrowem, nazywanym "Bułgarskim Federerem".

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

Dimitrow wykorzystał wykorzystał słaby początek rywala, błyskawicznie uzyskał przełamanie i pierwszego seta wygrał 6:3, który w przerwie pomiędzy setami poprosił o przerwę medyczną. Argentyńczyk stopniowo uzyskiwał przewagę, ale Bułgar ratował się serwisem. Jednak Palito w końcu zanotował breaka i wygrał drugą partię. W secie trzecim obaj tenisiści pewnie utrzymywali własne podania, lecz w końcówce utalentowany Bułgar nie wytrzymał napięcia, oddał serwis, a Del Potro po godzinie i 45 minutach zakończył mecz.

Pogromca Michała Przysiężnego z 1/16 finału, John Isner solidnie postraszył Novaka Djokovicia. Amerykański bombardier w partii otwarcia obronił sześć break pointów i zapisał ją na swoje konto, wygrywając w tie breaku, ale w dwóch kolejnych setach, zmagający się z kłopotami żołądkowymi 28-latek z Greensboro ugrał ledwie trzy gemy.

Rywalem Djokovicia w ćwierćfinale będzie Stanislas Wawrinka. Rozstawiony z numerem siódmym Szwajcar stracił pięć gemów w starciu z Nicolásem Almagro, czym wykonał ważny krok w kierunku pierwszego w karierze występu w Finałach ATP World Tour. Wawrinka, by wywalczyć awans do londyńskiej imprezy potrzebuje jeszcze jednego wygranego meczu, bądź też porażki Milosa Raonicia w czwartkowym meczu z Tomášem Berdychem.

W starciu obrońcy tytułu BNP Paribas Masters z ubiegłorocznym półfinalistą, David Ferrer nie dał szans Gillesowi Simonowi. Oznaczony numerem trzecim Hiszpan wygrał w godzinę i 16 minut 6:2, 6:3.