Finały ATP World Tour: Berdych powrócił do gry o półfinał, Ferrer pokonany po raz drugi

Tomas Berdych w dwóch setach pokonał Davida Ferrera w meczu Grupy A rozgrywanych w Londynie Finałów ATP World Tour. Reprezentant Czech odniósł pierwsze zwycięstwo w tegorocznym turnieju Masters.

Rafał Smoliński

W 2011 roku Tomáš Berdych pokonał Hiszpana w fazie grupowej londyńskich Finałów ATP World Tour, ale uczynił to w trzech setach. W środę reprezentant naszych południowych sąsiadów nawiązał do tamtego wyniku, lecz tym razem potrzebował dwóch partii, aby ograć starszego od siebie o trzy lata walencjanina. David Ferrer poniósł drugą porażkę w obecnym turnieju Masters, a z racji tego, iż w żadnym z dotychczasowych spotkań nie ugrał nawet seta, pożegnał się definitywnie z marzeniami o awansie do półfinału. Po dwóch kolejkach z Grupy A do 1/2 finału zakwalifikował się już Rafael Nadal. Szansę dołączyć do lidera rankingu będą mieli w piątek Berdych i Stanislas Wawrinka.

Początek środowego pojedynku był bardzo wyrównany, obaj tenisiści pilnowali własnego serwisu i czekali na słabszy moment ze strony rywala. Jako pierwszy chwile słabości przeżył w siódmym gemie Ferrer, lecz Berdychowi nie było dane wykorzystać ani jednego z trzech uzyskanych break pointów, gdyż Hiszpan zakończył kolejne wymiany dosyć pewnymi zagraniami. Przy stanie 4:3 walencjanin w końcu zagroził podaniu Czecha, doprowadzając do równowagi, ale nie wypracował żadnej okazji na przełamanie. W dziewiątym gemie rozstawiony z numerem trzecim zawodnik popełnił kilka błędów własnych i zrobiło się 15-40. Berdych nie wykorzystał jeszcze pierwszego break pointa, ale przy drugim znakomicie rozrzucił po korcie swojego przeciwnika i zdobył punkt wygrywającym wolejem przy siatce. Chwilę później 28-latkowi ręka przy serwisie nie zadrżała i po świetnym smeczu oznaczony "szóstką" tenisista mógł cieszyć się ze zwycięstwa w premierowej odsłonie.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

W drugiej partii obraz gry nie uległ zasadniczo zmianie. Berdych bardziej ryzykował od Ferrera, który wyraźnie nie radził sobie w wymianach. Już w pierwszym gemie Czech miał dwie okazje, by przełamać podanie Hiszpana, lecz błędy własne uniemożliwiły mu ich wykorzystanie. Reprezentant naszych południowych sąsiadów mógł się czuć bezpiecznie przy swoim serwisie. W drugiej odsłonie, podobnie jak w pierwszej części meczu, walencjanin nie był w stanie wypracować choćby jednego break pointa. Kiedy w dziewiątym gemie Berdych popisał się wygrywającym returnem na 40-0, los Ferrera zdawał się już być przesądzony. Po chwili Hiszpan wyrzucił piłkę w aut i Czech zdobył kluczowe przełamanie. Po zmianie stron Berdych zaserwował przy drugim meczbolu asa i mógł cieszyć się z końcowego triumfu.

Spotkanie Czecha z Hiszpanem trwało 83 minuty i zakończyło się zwycięstwem pierwszego z wymienionych zawodników w stosunku 6:4, 6:4. Berdych skończył 30 piłek, posłał 10 asów, pomylił się 34 razy, a z dziewięciu okazji na przełamanie wykorzystał łącznie dwie. Po trafionym pierwszym serwisie Czech wygrał aż 29 z 30 rozegranych punktów! Ferrer z kolei miał jednego asa i jeden podwójny błąd, zanotował zaledwie sześć kończących uderzeń, a błędów własnych miał 21.

Berdych wziął rewanż za porażkę doznaną w ćwierćfinale zeszłotygodniowego turnieju w Paryżu i poprawił na 4-7 wciąż niekorzystny bilans gier z Ferrerem. Rezydujący w Monte Carlo 28-latek czekał na to zwycięstwo od dwóch lat, właśnie od wygranej w fazie grupowej rozgrywanych w Londynie Finałów ATP World Tour 2011. W piątek czeka Czecha trudne zadanie pokonania Rafaela Nadala. Ferrer natomiast powalczy o honor w meczu ze Stanislasem Wawrinką.

Możliwe scenariusze w Grupie A (na pierwszym miejscu zwycięzca grupy):

Nadal 2-0 Nadal 2-1 Berdych 2-0 Berdych 2-1
Ferrer 2-0 Nadal i Berdych Nadal i Berdych Berdych i Nadal Berdych i Nadal
Ferrer 2-1 Nadal i Berdych Nadal i Berdych Berdych i Nadal Berdych i Nadal
Wawrinka 2-0 Nadal i Wawrinka Nadal i Wawrinka Berdych i Nadal Nadal i Berdych
Wawrinka 2-1 Nadal i Wawrinka Nadal i Wawrinka Berdych i Nadal Nadal i Berdych

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania) ATP World Tour, kort twardy w hali, pula nagród 6 mln dolarów środa, 6 listopada

GRA POJEDYNCZA

Grupa A:

Tomáš Berdych (Czechy, 5) - David Ferrer (Hiszpania, 3) 6:4, 6:4

Finały ATP World Tour: Tabele i wyniki
Przewodnik na Finały ATP World Tour 2013

Finały ATP World Tour: Peya i Soares po raz trzeci lepsi od Granollersa i Lopeza