ATP Ad-Dauha: Nadal w II rundzie, perfekcyjny Murray, Gulbis rywalem Kubota

Rafael Nadal pokonał Lukasa Rosola 6:2, 7:6(7) i awansował do II rundy turnieju ATP w Ad-Dausze. W meczu otwarcia nawet gema nie stracił Murray.

Rafael Nadal w 2012 roku sensacyjnie przegrał z Lukasem Rosolem (ATP 47) w II rundzie Wimbledonu w pięciu setach. Później tenisista z Majorki przez siedem miesięcy pauzował z powodu kontuzji kolana. Tym razem trochę problemów miał z Czechem tylko w II secie. Rosol przy 5:4 serwował, by wygrać tę partię, a w tie breaku z 6-3 dla Hiszpana doprowadził do zaciętej końcówki, ale ostatecznie nie udało mu się wygrać seta z liderem rankingu.

- Pierwszy mecz w sezonie zawsze jest trochę nerwowy, gdy gra się z tenisistą, z którym się ostatnim razem przegrało - powiedział Nadal. - Miałem dużo szans na początku II seta. Kończąc I partię grałem trochę lepiej. W II secie popełniłem dużo błędów w ważnych momentach, powinienem od początku zrobić różnicę w wyniku. Później była więc bardzo zacięta końcówka i byłem blisko straty seta. Kolejnym rywalem Nadala będzie Tobias Kamke (ATP 74).

Broniący tytułu Richard Gasquet (ATP 9) w ciągu 68 minut pokonał 7:5, 6:1 grającego dzięki dzikiej karcie Karima Hossama (ATP 337). Francuz wykorzystał sześć z siedmiu break pointów i w II rundzie zmierzy się z rodakiem Gaelem Monfilsem (ATP 31).

Znakomite otwarcie zanotował Andy Murray (ATP 4), który w pierwszym meczu od września (przeszedł operację pleców) w 38 minut rozbił 6:0, 6:0 grającego dzięki dzikiej karcie Mousę Shanana Zayeda (ATP 2129). Brytyjczyk przy swoim pierwszym podaniu zdobył 20 z 20 punktów i podwyższył na 25-2 bilans swoich spotkań w Ad-Dausze (jest mistrzem tej imprezy z 2008 i 2009 roku).

David Ferrer (ATP 3), który ubiegły sezon zakończył na najwyższym w karierze trzecim miejscu w rankingu, miał ciężki sprawdzian. Hiszpan wygrał 6:3, 5:7, 6:3 z Ołeksandrem Dołgopołowem (ATP 57)po dwóch godzinach i czterech minutach walki. Kolejnym rywalem półfinalisty imprezy z 2013 roku będzie Daniel Brands (ATP 54), który odprawił mistrza turnieju z 2010 roku Nikołajem Dawidienką (ATP 53).

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

Philipp Kohlschreiber (ATP 22) zwyciężył 7:6(7), 6:3 Pablo Andujara (ATP 48). Oprócz Brandsa, Kohlschreibera i  Floriana Mayera (ATP 40), który wyeliminował Michała Przysiężnego (ATP 66), mecze otwarcia wygrali również inni Niemcy, kwalifikanci Dustin Brown (ATP 111) i Peter Gojowczyk (ATP 162). Rywala w II rundzie poznał Łukasz Kubot (ATP 72). Będzie nim Ernests Gulbis (ATP 24), który pokonał 6:2, 4:6, 6:0 Daniela Evansa (ATP 150).

Qatar ExxonMobil Open, Ad-Dauha (Katar)
ATP World Tour 250, kort twardy, pula nagród 1,096 mln dolarów
wtorek, 31 grudnia

I runda gry pojedynczej:

Rafael Nadal (Hiszpania, 1) - Lukáš Rosol (Czechy) 6:2, 7:6(7)
Dustin Brown (Niemcy, Q) - Ivan Dodig (Chorwacja) 6:4, 6:2
Florian Mayer (Niemcy) - Michał Przysiężny (Polska) 6:2, 3:6, 7:6(5)
Peter Gojowczyk (Niemcy, Q) - Dominik Thiem (Austria, Q) 7:5, 6:0

ATP Brisbane: Hewitt wygrał australijski bój pokoleń, Federer w ćwierćfinale debla ATP Madras: Wawrinka i Fognini poznali rywali, pewny awans Garcii-Lopeza