Australian Open: Nie będzie polskiego finału eliminacji, Kania poległa

Paula Kania przegrała 1:6, 2:6 z Claire Feuerstein i nie zagra z Katarzyną Piter w decydującej rundzie kwalifikacji do wielkoszlemowego Australian Open.

Paula Kania (WTA 182) po raz czwarty w karierze zagrała w kwalifikacjach do wielkoszlemowego turnieju. Rok temu wystąpiła w Rolandzie Garrosie, Wimbledonie i US Open. Najlepszy rezultat osiągnęła w Paryżu, gdy w meczu decydującym o awansie do głównej drabinki uległa Marianie Duque.

Debiutancki występ w eliminacjach do Australian Open tenisistki z Sosnowca zakończyła z jednym zwycięstwem na koncie. Pokonała po trzysetowej bitwie Kristinę Kucovą i uległa rozstawionej z numerem 13. Claire Feuerstein (WTA 128). Francuzka ma za sobą cztery starty w głównej drabince wielkoszlemowych turniejów i wszystkie zaliczyła w Rolandzie Garrosie. W Melbourne w kwalifikacjach gra po raz czwarty i po raz pierwszy wystąpi w finałowej rundzie.

W I secie od stanu 1:1 pięć kolejnych gemów padło łupem Feuerstein. Kania mogła wyrównać na 2:2, ale Francuzka od 15-30 zdobyła trzy punkty, a po chwili przełamała poznaniankę na sucho. W szóstym gemie reprezentantka Trójkolorowych miała 30-0, ale na 5:1 podwyższyła dopiero po obronie break pointa i była to dla sosnowiczanki jedyna szansa na odebranie serwisu rywalce w całym spotkaniu. Po chwili Feuerstein zwieńczyła seta jeszcze jednym przełamaniem.

W szóstym gemie II seta Francuzka zaliczyła przełamanie i po utrzymaniu podania podwyższyła na 5:2. W ósmym gemie Feuerstein uzyskała dwie piłki meczowe i wykorzystała drugą z nich. Reprezentantka Trójkolorowych w całym spotkaniu była bardzo skuteczna przy break pointach - z sześciu wykorzystała pięć.

W trwającym 51 minut spotkaniu Feuerstein miała ledwie 45 proc. celność pierwszego podania, ale zdobyła przy nim 15 z 20 punktów. Obie tenisistki zaserwowały po dwa asy, ale Francuzka popełniła tylko jeden podwójny błąd, Kania zaś miała ich cztery. Polka przy swoim drugim serwisie zgarnęła ledwie pięć z 17 punktów.

W meczu decydującym o awansie do głównej drabinki pierwszej lewy Wielkiego Szlema w sezonie mogło dojść do polskiego meczu. Nie dojdzie jednak do tego, rywalką Katarzyny Piter (WTA 118) będzie Feuerstein.