Roger Federer najlepiej zarabiającym tenisistą 2013 roku

Wśród zawodowych tenisistów w 2013 roku najbardziej wzbogacił się Roger Federer. Kolejne miejsca na podium zajęli Rafael Nadal i Maria Szarapowa. W czołowej dziesiątce nie ma polskiego tenisisty.

Marcin Motyka

Wprawdzie Roger Federer w rankingu ATP zajmuje najniższe miejsce od dekady (w poniedziałek będzie notowany dopiero na ósmej pozycji), na liście najlepiej zarabiających tenisistów od lat jest zajmuje pierwszą pozycję. W 2013 roku Maestro wzbogacił się o 68,1 mln dolarów.

Na korcie Szwajcar zarobił tylko 3,1 mln dolarów, ale aż 65 mln przyniosły mu umowy sponsorskie. 17-krotny mistrz wielkoszlemowy ma podpisane lukratywne kontrakty reklamowe m.in. z Nike, Rolexem, Wilsonem, Credit Suisse, Mercedesem czy Gillette.

Tuż za plecami Federera uplasował się Rafael Nadal. Lider rankingu ATP w zawodowych turniejach uzyskał 14,5 mln dolarów, a dzięki kontraktom reklamowym (Nike, Kia, Babolat), łącznie po stronie zysków zapisał kwotę 35,5 mln dolarów.

Trzecie miejsce w klasyfikacji najbogatszych tenisistów ubiegłego roku zajęła Maria Szarapowa. Rosjanka w rozgrywkach WTA Tour zarobiła 3,5 mln dolarów, ale kolejne 23 mln zyskała dzięki reklamowaniu firm Head, Nike, Porsche, Samsung czy Tag Heuer oraz na promowaniu własnej marki cukierków, Sugarpova.

Poza podium znalazł się Novak Djoković. Serb na przestrzeni ubiegłych 12 miesięcy wzbogacił się o 26,4 mln dolarów, z czego 12,4 mln wywalczył na korcie, a pozostałe 14 mln wpłynęło na jego konto dzięki sponsorom, Uniqlo i Headowi.

Dopiero piąta pozycja przypadła pierwszej rakiecie globu, Serenie Williams. Amerykanka w 2013 roku zarobiła 24,3 mln dolarów, z czego 12,3 mln wywalczyła w rozgrywkach WTA Tour. Pozostałą kwotę uzyskała od sponsorów.

Na kolejnych miejscach uplasowali się Na Li, Wiktoria Azarenka, Andy Murray, Karolina Woźniacka, a listę dziesięciu najlepiej zarabiających tenisistów 2013 roku zamyka Kei Nishikori.