ATP Dubaj: Odrodzony Federer odwrócił losy meczu z Djokoviciem, w finale zagra z Berdychem

Roger Federer w znakomitym stylu pokonał Novaka Djokovicia w półfinale turnieju ATP w Dubaju. W finale Szwajcar zmierzy się z niepokonanym od 11 spotkań Tomasem Berdychem

Marcin Motyka

Roger Federer i Novak Djoković zdominowali rywalizację w turnieju ATP w Dubaju. Od 2003 roku, prócz tej dwójki, jedynie Rafael Nadal i Andy Roddick potrafili zwyciężyć w tej imprezie. Szwajcar (pięć triumfów) i Serb (cztery tytułu) to dwaj najbardziej utytułowani tenisiści w historii dubajskiej imprezy.

W tym sezonie los sprawił, że obaj tenisiści trafili na siebie w półfinale Dubai Duty Free Tennis Championships. Faworytem tego starcia był Djoković, lecz Federer odrodził się po nie najlepszym początku, w rozstrzygającej fazie meczu popisywał się arcymistrzowskimi zagraniami i zwyciężył 3:6, 6:3, 6:2, poprawiając bilans bezpośrednich pojedynków z belgradczykiem na 17-15.

Początek meczu należał do Djokovicia. Serb błyskawicznie, już w drugim gemie, wywalczył przełamanie i do końca partii otwarcia dzielnie bronił swojej przewagi. Federer nie prezentował się źle, ale z dobrze dysponowanym, będącym niczym skała w defensywie Serbem nie był w stanie zdziałać zbyt wiele.

Wraz z nastaniem drugiego seta Federer postanowił zmienić swoją taktykę, zdecydował się grać agresywniej, częściej wchodził w kort, przejmował inicjatywę, starał się szybko kończyć wymiany za pomocą forhendu, a w sytuacjach zagrożenia pomagał mu serwis.

Zmiana nastawienia okazał się być kluczowa dla losów całego meczu. Federer w drugim secie wyśmienicie spisywał się przy własnym podaniu, a głębokie, niezwykle trudne returny, które co rusz posyłał, sprawiały wiele problemów Serbowi, który nie przetrwał naporu ze strony bazylejczyka, w szóstym gemie został przełamany, co było równoznaczne z przegraniem drugiego seta.

Trzecia partia to popis Federera. Helwet uchwycił fantastyczny rytm gry, całkowicie zdominował wydarzenia na korcie, a forhend stał się jego śmiercionośną bronią. 32-letni bazylejczyk szybko wyszedł na prowadzenie 3:0, w piątym gemie podwoił przewagę i pewnie dobrnął do końca spotkania, po raz pierwszy od 2010 roku wygrywając decydującego seta w pojedynku z rywalem z Wielkiej Czwórki.

Federer zapisał na swoim koncie siedem asów serwisowych, trzy przełamania, 26 uderzeń kończących i 20 niewymuszonych błędów. Natomiast Djoković zanotował pięć asów, dwa podwójne błędy serwisowy, tylko jeden raz uzyskał breaka, a przy 24 winnerach popełnił 23 pomyłki własne.

Finałowym rywalem Federera będzie Tomas Berdych, który w półfinale ubiegłorocznej edycji Dubai Duty Free Tennis Championships pokonał Szwajcara, broniąc trzech meczboli. W piątek rozstawiony z "trójką" Czech wygrał swój 11 kolejny mecz, w tym dziesiąty bez straty seta, ogrywając 7:5, 7:5 oznaczonego numerem siódmym Philippa Kohlschreibera.

- Początek meczu nie był dobry w moim wykonaniu, ale potrafiłem się skupić, zachować spokój i czekałem na swoje szanse, które w końcu otrzymałem. Philipp serwował bardzo solidnie, szczególnie w drugim secie, nie dał mi wielu okazji na przełamanie - analizował Czech, który w sobotę może wywalczyć swój drugi tytuł w tym sezonie, a z Federerem ma bilans 6-11, choć wygrał dwie ostatnie bezpośrednie konfrontacje.

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)