ATP Indian Wells: Vesely zmarnował szansę na zwycięstwo z Murrayem, dwa tie breaki Federera

Roger Federer w dwóch tie breakach uporał się z Dmitrijem Tursunowem w III rundzie turnieju ATP w Indian Wells. Jiri Vesely był o krok od zwycięstwa z Andym Murrayem, lecz zmarnował wielką szansę.

Marcin Motyka

Podczas tegorocznej edycji turnieju BNP Paribas Open Roger Federer mógł się poczuć niczym w początkowych latach wspaniałej kariery. W II rundzie jego rywalem był Paul-Henri Mathieu, z którym Maestro pierwszy oficjalny mecz rozegrał przed dekadą, a obaj tenisiści bardzo często mierzyli się ze sobą w czasach juniorskich. -  W juniorach Mathieu był jednym z moich najtrudniejszych rywali. Praktycznie nie mogłem go pokonać - wspominał Szwajcar.

Natomiast w 1/16 finału Federer spotkał swojego kolejnego wieloletniego rywala, Dmitrija Tursunowa. Rosjanin, który z bazylejczykiem pierwszy raz zmierzył się w 2006 roku i w trzech dotychczasowych konfrontacjach ugrał jednego seta, postawił szwajcarskiemu Maestro trudne warunki, lecz to Federer, czterokrotny triumfator zmagań w Indian Wells, zameldował się w IV rundzie.

Oba sety poniedziałkowego pojedynku znalazły swoje rozstrzygnięcie w tie breaku. W partii pierwszej Federer prowadził już 5:3, lecz Tursunow zdołał doprowadzić do decydującej rozgrywki, w której miał swoje szanse, ale zawiódł go serwis. W drugiej odsłonie obaj tenisiści również zanotowali po jednym przełamaniu, a w tie breaku znów lepszy okazał się Federer, tracąc tylko dwa punkty.

W ciągu siedmiu kwadransów spędzonych na korcie centralnym kompleksu Indian Wells Tennis Garde Tursunow zapisał na swoim koncie siedem asów, sześć podwójnych błędów serwisowych, dwa przełamania, 23 uderzenia wygrywające i 27 pomyłek własnych. Natomiast rozstawiony z "siódemką" Federer, który w 1/8 finału zagra z Tommym Haasem bądź Keiem Nishikorim, posłał dziewięć podań nie do odbioru, popełnił jeden podwójny błąd, dwa razy uzyskał breaka i przy 33 winnerach zaliczył 23 niewymuszone błędy.

O krok od największego sukcesy w karierze był Jiří Veselý. 20-letni Czech, wybrany przez władze ATP odkryciem ubiegłego sezonu, obecnie 77. rakieta świata, stoczył niemal trzygodzinny pojedynek z Andym Murrayem, w którym obaj tenisiści popełnili prawie 100 niewymuszonych błędów (Szkot 47, a Czech 52).

Veselý wygrał pierwszego seta w tie breaku (7-2), w drugim objął prowadzenie 4:3 z przełamaniem, lecz od tego momentu przegrał trzy kolejne gemy z rzędu i całego seta. W partii trzeciej sytuacja powtórzyła się. Znów Czech osiągnął przewagę, prowadził już 4:3 i 40-15, lecz roztrwonił całą przewagę i musiał zejść z kortu jako pokonany, choć miał na wyciągnięcie ręki triumf nad dwukrotnym mistrzem wielkoszlemowym i szóstym tenisistą świata.

Oznaczony numerem piątym Murray, który w pokonanym polu pozostawił już drugiego reprezentanta Czech (w II rundzie pokonał Lukasa Rosola), nie krył ulgi po zwycięstwie i jednocześnie bardzo chwalił swojego rywala. - To był brzydki mecz, nie stał na wysokim poziomie. W pierwszym secie zostałem przełamany dwa razy, w drugim i trzecim on także miał przewagę breaka, ale nie potrafił zamknąć meczu. To nieprzyjemny rywal. Dobrze gra kątowo i serwuje - powiedział Szkot, który w 1/8 zagra z Milosem Raoniciem.

Jeszcze bliżej wygranej niż Veselý był Gael Monfils. W szalonym 110-minutowym spotkaniu z Fabio Fogninim Francuz w decydującym secie prowadził 5:4 z przewagą przełamania, ale zmarnował dwie piłki meczowe i oddał podanie podwójnym błędem serwisowym. Włoch poszedł za ciosem, zdobył dwa kolejne gemy i ostatecznie zwyciężył 6:2, 3:6, 7:5.

26-latek z San Remo po raz drugi w karierze pokonał Monfilsa broniąc piłek meczowych. Fognini, turniejowa "13" który zanotował siedem przełamań, 23 uderzenia kończące i 39 niewymuszonych błędów, po raz pierwszy awansował IV rundy BNP Paribas Open, a o ćwierćfinał zagra z z Ołeksandrem Dołgopołowem, sensacyjnym pogromcą Rafaela Nadala.