ATP Houston: Zwycięstwa Hewitta i Lopeza, jeden gem Harrisona z Youngiem

Lleyton Hewitt pokonał Petera Polansky'ego i awansował do II rundy turnieju ATP w Houston. W 1/8 finału zagrają też Feliciano Lopez i Donald Young, który stracił jednego gema z Ryanem Harrisonem.

Marcin Motyka

Od niełatwego, ponad dwugodzinnego boju rozpoczął walkę o drugi w karierze triumf w turnieju US Men's Clay Court Championships Lleyton Hewitt. Mistrz tej imprezy z 2009 roku wygrał 6:4, 4:6, 6:3 z kanadyjskim kwalifkantem, Peterem Polanskym. W całym meczu doszło aż do 16 przełamań. Obaj tenisiści wywalczyli po osiem breaków, ale w decydującym secie o jedno przełamanie więcej (łącznie cztery) zanotował Australijczyk i to on awansował do II rundy.

- W takich warunkach jak dziś nie można pokazać prawdziwego tenisa, więc należy znaleźć sposób na wygrywanie punktów - narzekał na wietrzne warunki rozstawiony z numerem siódmym Hewitt. - On zagrał już trzy mecze w kwalifikacjach na tych kortach, więc był dobrze przygotowany. Jestem szczęśliwy, że udało mi się wygrać - dodał. Kolejnym rywalem 33-latka z Adelajdy będzie Sam Querrey, z którym Australijczyk ma bilans 3-1.

Z wichurą, która we wtorkowe popołudnie przeszła nad Houston, nie poradził Ryan Harrison. Amerykanin, który niemal cudem znalazł się w drabince turnieju głównego, w decydującej rundzie kwalifikacji broniąc sześciu meczboli z Rubenem Bemelmansem, w starciu ze swoim rodakiem, Donaldem Youngiem, był bezradny, zdobywając ledwie jednego gema.

Young do zwycięstwa 6:0, 6:1 potrzebował 41 minut. 24-latek z Chicago przy własnym podaniu stracił cztery punkty, ani razu nie musiał bronić się przed przełamaniem, sam wykorzystał pięć z ośmiu break pointów i łącznie zdobył 51 z 69 "oczek" w całym spotkaniu. W 1/8 finału rywalem Younga będzie turniejowa "szóstka", Juan Monaco, lub Somdev Devvarman.

Rozstawiony z numerem piątym Feliciano Lopez na zakończenie drugiego dnia zmagań wyeliminował Robby'ego Ginepriego. Amerykanin, który w ubiegłym roku doszedł w Houston do ćwierćfinału, prowadził w pierwszym secie 5:3, ale od tego momentu ugrał cztery gemy i musiał pogodzić się z porażką 5:7, 2:6.

Hiszpan, który z Gineprim zmierzył się pierwszy raz od 2006 roku, podwyższył bilans konfrontacji 31-latkiem z Georgii, byłym półfinalistą US Open na 2-1, a w kolejnej fazie zawodów zagra z Alejandro Gonzalezem.

Swoich inauguracyjnych rywali poznali dwaj wysoko rozstawieni Hiszpanie. Oznaczony numerem trzecim Nicolás Almagro stanie naprzeciw najstarszego uczestnika imprezy, 35-letniego Michaela Russella, który pokonał innego tenisistę z Półwyspu Iberyjskiego, Daniela Gimeno.

Natomiast rozstawiony z "czwórką" Fernando Verdasco zagra ze Steve'em Johnsonem. Amerykanin w tym roku notuje świetne rezultaty i w zestawieniu ATP Race, obejmującym tylko punkty uzyskane w obecnych rozgrywkach, jest na 20. miejscu, we wtorek po raz piąty w karierze, lecz pierwszy w głównym cyklu, wygrał z Denisem Kudlą.

US Men's Clay Court Championships, Houston (USA)