ATP Monte Carlo: Rosol potencjalnym rywalem Janowicza, wielki powrót Fogniniego

Lukas Rosol ograł w I rundzie turnieju ATP w Monte Carlo Jewgienija Donskoja i w II rundzie zagra z Jerzym Janowiczem bądź Michaelem Llodrą. Fabio Fognini odrobił duże straty i pokonał Joao Sousę.

Marcin Motyka

Tradycyjnie pierwszy w sezonie turniej rozgrywany na kortach ziemnych w Europie, Monte-Carlo Rolex Masters w Monte Carlo, został zainaugurowany już w niedzielę. W meczu otwarcia Jeremy Chardy wygrał 1:6, 6:2, 7:6(5) z Igorem Sijslingiem, dla którego to piąty przegrany mecz w tym roku w tie breaku decydującego seta. Natomiast Chardy w II rundzie zagra z rozstawionym z numerem szóstym Davidem Ferrerem.

W pozostałych spotkaniach pierwszego dnia imprezy bolesnej porażki doznał Ernests Gulbis, który z oznaczonym numerem 17. Ołeksandrem Dołgopołowem ugrał tylko sześć gemów. Przyznanej przez organizatorów dzikiej karty nie wykorzystał utalentowany Dominic Thiem, przegrywając 6:4, 3:6, 2:6 z Nicolasem Mahutem, zaś Dmitrij Tursunow w trzech setach wyeliminował Robina Haase i o III rundę zagra z Tomasem Berdychem, turniejową "szóstką".

Rywalizacja na kortach Monte Carlo Country Clubu na dobre rozkręciła się w poniedziałek. W najbardziej dramatycznym spotkaniu drugiego dnia Fabio Fognini wygrał 5:7, 7:5, 6:4 w dwie godziny i 20 minut z João Sousą. Rozstawiony z numerem dziesiątym Włoch był jednak o krok od porażki. Po przegraniu pierwszego seta, w drugim Włoch przegrywał już 2:5, lecz zdobył pięć gemów z rzędu i zapisał tę partię na swoim koncie. O losach trzeciej odsłony, jak i całego pojedynku, zadecydował piątym gem trzeciego seta, w którym Fognini uzyskał przełamanie.

- Nie wiem, co się ze mną działo - mówił niezadowolony Włoch. - Prowadziłem w pierwszym secie 5:2, by przegrać 5:7. W drugim było już 2:0, a potem 2:5. Nie jestem zadowolony ze swojej gry, z drugiej strony miałem trochę szczęścia. Jednak jestem szczęśliwy, że zagram w II rundzie, bo to dla mnie bardzo ważne zwycięstwo - dodał Fognini, który wygrał 30 z 33 ostatnich meczów na kortach ziemnych, a jego kolejnym rywalem będzie Roberto Bautista. Hiszpan w dniu swoich 26. urodzin wygrał 6:2, 6:2 z Vaskiem Pospisilem.

Wiele emocji przyniósł także mecz Pablo Andujara z Edouardem Rogerem-Vasselinem. Francuz zaczął od prowadzenia 4:0, wygrał pierwszą partię 6:2, w drugiej wygrywał już 3:1, lecz Hiszpan zwyciężył 7:5. W trzecim secie, po czterech premierowych gemach, w których doszło do przełamań, o triumfie Andújara zadecydował tie break.

Lukas Rosol wygrał pierwszy mecz w karierze w głównej drabince turnieju rangi ATP Masters 1000 na nawierzchni ziemnej. Czech w ciągu 67-minutowej konfrontacji z rosyjskim kwalifikantem, Jewgienijem Donskojem, pięć razy przełamał serwis przeciwnika i wygrał 7:5, 6:1. W II rundzie 28-latek z Brna zagra z rozstawionym z numerem 16. Jerzym Janowiczem bądź z kolejnym tenisistą z kwalifikacji, Michaelem Llodrą.

Radek Stepanek i Ivo Karlović pierwszy raz zmierzyli się ze sobą w 2004 roku. Ich poprzedni mecz na ceglanej mączce, przed pięcioma laty w Pucharze Davisa, trwał ponad pięć godzin i zakończył się wynikiem 16:14 w piątym secie dla Czecha. W poniedziałek reprezentant naszych południowej znów wygrał z Chorwatem, tym razem bardzo łatwo - 6:2, 6:1 w 57 minut i w II rundzie zagra z Rogerem Federerem, z którym ma bilans 2-13, ale oba zwycięstwa zanotował właśnie na nawierzchni ziemnej.

Swojego inauguracyjnego rywala poznał również obrońca tytułu, Novak Djoković. Rozstawiony z numerem drugim Serb zmierzy się ze specjalistą od gry na ceglanej mączce, 33-letnim Albertem Montanesem. W I rundzie Monte-Carlo Rolex Masters Hiszpan zrewanżował się za ubiegłotygodniową porażkę w Casablance Benoitowi Paire'owi.

Awans do II rundy wywalczyli także oznaczony numerem 11. Tommy Robredo, który stracił ledwie pięć gemów z Davidem Goffinem, pogromca Łukasza Kubota z finałowej rundy kwalifikacji, Albert Ramos, eliminując Jarkko Nieminena, oraz Philipp Kohlschreiber. Niemiec wygrał 6:3, 6:4 z włoskim posiadaczem dzikiej karty Simone Bolellim i o III rundę zagra z rozstawionym z "dziewiątką", Jo-Wilfriedem Tsongą.

Monte-Carlo Rolex Masters, Monte Carlo (Monako)