Roland Garros: Klęska Stanislasa Wawrinki, niesamowity bój Bagnisa z Benneteau

Triumfator Australian Open 2014, Stanislas Wawrinka, już po I rundzie pożegnał się z wielkoszlemowym Roland Garros! Szwajcar przegrał w poniedziałek w czterech setach z Guillermo Garcíą-Lópezem.

Rafał Smoliński
Rozstawiony z numerem trzecim Stan Wawrinka wymieniany był w gronie faworytów do końcowego triumfu w tegorocznym Roland Garros. Szwajcar, który na kortach ziemnych w Monte Carlo sięgnął po pierwszy w karierze tytuł rangi ATP Masters 1000, zainaugurował występ w Paryżu pojedynkiem z Guillermo Garcią-Lopezem, z którym wcześniej wygrał cztery z sześciu spotkań. W poniedziałek jednak po raz trzeci górą okazał się 30-letni Hiszpan.
Już pierwszy set był zapowiedzią niezwykle interesującego starcia. Triumfator Australian Open 2014 rozpoczął od prowadzenia 3:1, ale wówczas cztery kolejne gemy wygrał pochodzący z La Rody Garcia-López, który zwyciężył też w całej partii. Druga odsłona należała co prawda do Wawrinki, ale później nastąpiła w grze Szwajcara prawdziwa katastrofa. Stan zaczął seryjnie popełniać błędy własne, nie był w stanie utrzymywać się w wymianach i w efekcie przegrał aż 12 z 14 ostatnich gemów spotkania.Wawrince na nic się zdały pojedyncze efektowne zagrania i próby mobilizacji. Po dwóch godzinach i 23 minutach tenisista z Półwyspu Iberyjskiego zwyciężył ostatecznie 6:4, 5:7, 6:2, 6:0, kwalifikując się do II rundy Rolanda Garrosa. O fatalnej postawie Szwajcara świadczą statystyki, według których popełnił on aż 62 błędy własne przy 37 winnerach. Hiszpan z kolei skończył 23 piłki i pomylił się 28 razy, a w nagrodę zagra o III rundę z Adrianem Mannarino, który w poniedziałek rozbił Tajwańczyka Yen-Hsun Lu.

Porażka Wawrinki jest największą niespodzianką I rundy turnieju singla panów tegorocznego Rolanda Garrosa. Wcześniej swoje mecze bez większych problemów wygrali Rafael Nadal i Novak Djoković. Lider rankingu ATP starania o dziewiąty triumf w Paryżu rozpoczął od rozgromienia 6:0, 6:3, 6:0 grającego z dziką kartą Amerykanina Robby'ego Ginepriego. Natomiast Serb zwyciężył 6:1, 6:2, 6:4 Portugalczyka João Sousę. Mecz z udziałem tenisisty z Belgradu był dwukrotnie przerywany przez deszcz, ale Nole potrafił to przyjąć z uśmiechem na ustach.

Najbardziej dramatyczne spotkanie rozegrali między sobą Facundo Bagnis i Julien Benneteau. Argentyńczyk rozgrywał pierwszy w karierze mecz w głównej drabince imprezy wielkoszlemowej, a zaczął go znakomicie, bo od błyskawicznego triumfu w dwóch pierwszych partiach. Później do głosu doszedł jednak reprezentant Trójkolorowych, który wyrównał stan rywalizacji. Emocje sięgnęły zenitu w decydującej partii. Oto argentyński kwalifikant uzyskał przełamanie i prowadził już 4:2, ale Benneteau odrobił stratę.

Francuz zaczął coraz bardziej odczuwać trudy tego pojedynku, ale wciąż pewnie trzymał własny serwis. Przy stanie 11:10 wypracował jeszcze meczbola, lecz Bagnis oddalił niebezpieczeństwo i cierpliwie wyczekiwał swojej szansy. Kiedy w 33. gemie zrobiło się 0-40 przy podaniu zawodnika gospodarzy, jego rywal po kapitalnym minięciu wykorzystał trzeciego break pointa, po czym po czterech godzinach i 27 minutach zwieńczył cały pojedynek. Kolejnym wyzwaniem Bagnisa będzie Ernests Gulbis, który w czterech setach ograł w poniedziałek Łukasza Kubota.

Z rozstawionych zawodników odpadł jeszcze w poniedziałek Vasek Pospisil, który wciąż nie potrafi odnaleźć formy z drugiej części zeszłego sezonu. Jego pogromcą okazał się Tejmuraz Gabaszwili, który na mączce spisuje się dobrze. Nie zawiedli natomiast inni rozstawieni w Paryżu tenisiści: Fabio Fognini, Feliciano Lopez, Roberto Bautista i Gilles Simon nie stracili w I rundzie seta, natomiast Tommy Robredo powrócił ze stanu 0-1, by pokonać Brytyjczyka Jamesa Warda. Swój mecz wygrał także utalentowany Austriak Dominic Thiem, któremu w czwartek przyjdzie zmierzyć się z Nadalem.

Fabio Fognini (Włochy, 14) - Andreas Beck (Niemcy, Q) 6:4, 6:4, 6:1
Tommy Robredo (Hiszpania, 17) - James Ward (Wielka Brytania, Q) 4:6, 6:4, 6:2, 6:4
Feliciano López (Hiszpania, 26) - Damir Džumhur (Bośnia i Hercegowina, Q) 6:3, 7:6(8), 6:3
Roberto Bautista (Hiszpania, 27) - Paolo Lorenzi (Włochy, Q) 6:3, 7:5, 6:2
Gilles Simon (Francja, 29) - Ante Pavić (Chorwacja, Q) 6:1, 6:1, 6:3
Guillermo García-López (Hiszpania) - Stan Wawrinka (Szwajcaria, 3) 6:4, 5:7, 6:2, 6:0
Tejmuraz Gabaszwili (Rosja) - Vašek Pospíšil (Kanada, 30) 6:4, 6:2, 6:3
Dominic Thiem (Austria) - Paul-Henri Mathieu (Francja, WC) 6:4, 7:6(3), 6:2
Leonardo Mayer (Argentyna) - James Duckworth (Australia, Q) 5:7, 6:2, 6:4, 7:6(2)
Adrian Mannarino (Francja) - Yen-Hsun Lu (Tajwan) 6:2, 6:1, 6:1
Donald Young (USA) - Dudi Sela (Izrael) 6:1, 2:6, 6:1, 6:0
Thomaz Bellucci (Brazylia) - Benjamin Becker (Niemcy) 6:2, 6:4, 3:6, 4:6, 6:2
Michaił Kukuszkin (Kazachstan) - Nicolas Mahut (Francja) 6:3, 6:7(4), 6:3, 6:4
Facundo Bagnis (Argentyna, Q) - Julien Benneteau (Francja) 6:1, 6:2, 1:6, 3:6, 18:16
Alejandro González (Kolumbia) - Michael Russell (USA) 6:2, 6:4, 6:7(6), 6:1
Jürgen Melzer (Austria) - David Goffin (Belgia) 6:4, 5:7, 7:5, 6:4
Tobias Kamke (Niemcy) - Miloslav Mečíř Jr (Słowacja, Q) 7:5, 7:6(2), 7:6(1)