Roland Garros: Stosur udzieliła lekcji Puig, awans Kvitovej, porażka Vinci

Petra Kvitova pokonała Zarinę Dijas w I rundzie wielkoszlemowego Rolanda Garrosa. Mecz otwarcia wygrała również Samantha Stosur.

Petra Kvitova (WTA 6) w ostatnich tygodniach na kortach ziemnych zanotowała półfinał w Madrycie, ale też odpadła po pierwszym meczu w Stuttgarcie i Rzymie. W Paryżu na początek pokonała 7:5, 6:2 Zarinę Dijas (WTA 86). W trwającym 74 minuty spotkaniu Czeszka straciła tylko dziewięć punktów w swoich gemach serwisowych. Naliczono jej 25 kończących uderzeń i 26 niewymuszonych błędów. Dijas miała dwie piłki wygrane bezpośrednio i 22 błędy własne. Było to drugie spotkanie obu zawodniczek - pięć lat temu w Pradze lepsza była reprezentantka Kazachstanu. Kolejną rywalką Kvitovej będzie Marina Eraković (WTA 61), która wygrała 6:2, 6:1 z Nadią Kiczenok (WTA 115).
Samantha Stosur (WTA 18) udzieliła srogiej lekcji Monice Puig (WTA 41), triumfatorce turnieju w Strasburgu z ubiegłego tygodnia. Australijka zwyciężyła 6:1, 6:1 po 58 minutach, zapisując na swoje konto 18 kończących uderzeń i 10 niewymuszonych błędów. Portorykanka miała 16 piłek wygranych bezpośrednio i 26 błędów własnych. W kolejnej rundzie mistrzyni US Open 2011 i finalistka Rolanda Garrosa 2010 zmierzy się z Yvonne Meusburger (WTA 38).

Półfinalistka tegorocznego Australian Open Eugenie Bouchard (WTA 16) turniej rozpoczęła od rozbicia 6:0, 6:2 Shahar Peer (WTA 88). W ciągu 59 minut gry Kanadyjka pokusiła się o 27 kończących uderzeń przy 17 niewymuszonych błędach, obroniła trzy break pointy oraz zdobyła 17 z 21 punktów przy drugim podaniu rywalki. W kolejnej rundzie Bouchard zagra z Julią Görges (WTA 107), która wygrała 6:2, 6:3 z Michelle Larcher de Brito (WTA 117). Niemka posłała sześć asów, a w bilansie kończących uderzeń do niewymuszonych błędów wyszła na zero (28-28). Bouchard w ubiegłym tygodniu w Norymberdze zdobyła swój pierwszy tytuł.

Z turniejem pożegnała się Roberta Vinci (WTA 20), która przegrała 6:3, 3:6, 2:6 z Pauline Parmentier (WTA 145). Obie tenisistki miały podobną liczbę niewymuszonych błędów (o jeden więcej Francuzka 33-32), ale reprezentantka gospodarzy miała również 27 kończących uderzeń, podczas gdy Włoszka 19. Parmentier zdobyła w sumie o dwa punkty więcej (78-76). W II rundzie zmierzy się z Jarosławą Szwiedową (WTA 69). Dla Vinci to drugi kolejny wielkoszlemowy turniej, z którego odpadła po pierwszym meczu. W styczniu w Australian Open jej pogromczynią okazała się Jie Zheng.

Stefanie Voegele (WTA 71) wróciła ze stanu 6:7, 3:5 i pokonała 6:7(3), 7:5, 6:2 Annę-Lenę Friedsam (WTA 108). W kolejnej rundzie Szwajcarka spotka się z Andreą Petković (WTA 27), która wygrała 6:3, 6:3 z Misaki Doi (WTA 97). W trwającym 69 minut spotkaniu Niemka posłała 21 kończących uderzeń i zrobiła 10 niewymuszonych błędów. Poza tym zaserwowała trzy asy oraz wykorzystała pięć z sześciu break pointów. Pewnie mecz otwarcia wygrała najwyżej klasyfikowana reprezentantka gospodarzy Alize Cornet (WTA 21). Triumfatorka turnieju w Katowicach w 58 minut rozbiła 6:2, 6:1 Ashleigh Barty (WTA 172). Francuzka nie broniła ani jednego break pointa, a przy swoim podaniu straciła tylko siedem punktów. Kolejną jej rywalką będzie Taylor Townsend (WTA 205), która wróciła ze stanu 1:5 w I secie, broniąc sześciu setboli, i pokonała 7:5, 6:1 Vanię King (WTA 65).

Agnieszka Radwańska w II rundzie zagra z Karolíną Plíškovą (WTA 53), finalistką turnieju w Norymberdze z ubiegłego tygodnia. W poniedziałek Czeszka pokonała 6:1, 7:6(5) Mathilde Johansson (WTA 139). W trwającym 83 minuty spotkaniu posłała ona pięć asów, zdobyła 32 z 40 punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz zapisała na swoje konto 17 kończących uderzeń przy 16 niewymuszonych błędach. Radwańska pokonała praworęczną z sióstr Pliskovych dwa lata temu w Kuala Lumpur w ich jedynym do tej pory spotkaniu.