ATP Gstaad: Juan Monaco po roku znów w finale, rozczarowanie Fernando Verdasco

Juan Monaco wygrał w półfinale turnieju ATP w Gstaad z Robinem Haase. Finałowym rywalem Argentyńczyka będzie Pablo Andujar, który niespodziewanie pokonał Fernando Verdasco.

Marcin Motyka
Po raz drugi w ciągu dwóch tygodni Fernando Verdasco doszedł do półfinału turnieju rangi ATP World Tour i po raz drugi poniósł niespodziewaną porażkę. W Båstad Hiszpan nie sprostał Pablo Cuevasowi, a w sobotę w Gstaad uległ Pablo Andujarowi, przegrywając ze swoim rodakiem po raz drugi w czwartej konfrontacji.
Rozstawiony z numerem czwartym Verdasco od początku meczu popełniał wiele błędów. W grze utrzymywał się dzięki serwisowi, ale Andújar zdołał wywalczyć przełamanie i wygrał pierwszą partię 6:3. W drugiej odsłonie niżej klasyfikowany z Hiszpanów był o krok od zwycięstwa. Po raz kolejny przełamał skarżącego się na kontuzje barku rodaka i wyszedł na prowadzenie 5:3, lecz nie wytrzymał presji i oddał podanie dwoma podwójnymi błędami serwisowymi. Verdasco wrócił do gry i zapisał tę odsłonę na swoje konto w tie breaku. Jednak w trzecim secie Andújar całkowicie zdominował wydarzenia na mączce w Gstaad. 28-latek z Walencji stracił tylko jednego gema i po 135 minutach gry awansował do swojego szóstego w karierze i zarazem pierwszego od kwietnia 2012 roku finału turnieju rangi ATP World Tour.

Przeciwnikiem walencjanina w walce o tytuł międzynarodowego mistrza Szwajcarii będzie Juan Monaco. Argentyńczyk trzeci raz w piątej konfrontacji pokonał zeszłorocznego finalistę Credit Agricole Suisse Open Gstaad Robina Haase, wygrywając 6:3, 7:6(4), mimo że oba sety rozpoczynał od straty serwisu.

- Początek miałem zły i on wyszedł na prowadzenie 3:0 - mówił Mónaco. - Ale wróciłem do meczu, odnalazłem właściwy rytm i przejąłem kontrolę. W drugim secie byłem trochę nerwowy, bo rozgrywałem swój pierwszy półfinał od roku, ale w końcówce rozluźniłem się i grałem swój tenis. Cieszę się, że zagram w finale. Wiem, że gdy będę w dobrej formie, będę wygrywał  - dodał 30-latek z Tandil, który awansował do 19. finału w karierze, ale pierwszego od niemal roku i turnieju w Kitzbühel.

Niedzielny finał będzie pierwszą konfrontacją Mónaco z Andújarem. Argentyńczyk będzie mógł zdobyć swój dziewiąty tytuł w głównym cyklu w karierze, natomiast Hiszpan powalczy o trzecie mistrzostwo i pierwsze poza Casablanką, gdzie triumfował w latach 2011-12.

Credit Agricole Suisse Open Gstaad, Gstaad (Szwajcaria)