Challenger Praga: Zacięty bój Michała Przysiężnego z Jaroslavem Pospisilem

Michał Przysiężny na ćwierćfinale zakończył zmagania w turnieju ATP Challenger Tour w Pradze. W piątek polski tenisista uległ w trzech setach zawodnikowi gospodarzy, Jaroslavowi Pospisilowi.

Rafał Smoliński
Początek pierwszej odsłony nie wskazywał na to, że nasz reprezentant dozna w niej gładkiej porażki. Michał Przysiężny pewnie utrzymał własny serwis, a po chwili miał już okazję na przełamanie rywala. Jaroslav Pospisil nie dał sobie jednak odebrać podania i korzystając z częstych błędów głogowianina odskoczył na 5:1. Kilka minut później, przy pierwszym setbolu, Polak wyrzucił return i Czech zwyciężył w partii otwarcia 6:2.
Kolejną partię Przysiężny rozpoczął od błyskawicznego 3:0, po tym jak Pospíšil w wyniku prostych błędów gładko przegrał serwis w drugim gemie. 33-letni Czech zdołał jednak doprowadzić do stanu po 4, a w 11. gemie zmarnował kilka break pointów, co znacznie przybliżyłoby go do końcowego zwycięstwa. O losach seta zadecydował tie break, w którym nasz tenisista szybko wyszedł na 5-0. Kilka minut później głogowianin posłał przy setbolu asa i po dwóch odsłonach był remis.W decydującej części spotkania również nie zabrakło emocji. Najpierw Pospíšil uzyskał breaka na 3:1, ale 30-letni Polak szybko odrobił tę stratę. Niestety, przy stanie 3:4, głogowianin znów dał sobie łatwo odebrać podanie, a serwujący po końcowy triumf Czech pewnie wykorzystał pierwszego meczbola. Po dwóch godzinach i 22 minutach zaciętej walki Pospíšil pokonał oznaczonego "trójką" Przysiężnego 6:2, 6:7(5), 6:3, dzięki czemu w sobotę powalczy o finał z najwyżej rozstawionym Argentyńczykiem Diego Schwartzmanem.

Za występ w Pradze Przysiężny otrzyma czek na sumę 1245 euro oraz 15 punktów do rankingu ATP. Dzięki temu Polak przesunie się w górę światowej klasyfikacji o kilka miejsc, w okolice 138. pozycji. Głogowianin zostanie tym samym drugą rakietą kraju, gdyż wyprzedzi Łukasza Kubota. Przysiężny w następnym tygodniu będzie się przygotowywał do występu w eliminacjach do wielkoszlemowego US Open, które rozpoczną się 19 sierpnia w Nowym Jorku.

W piątek zmagania na czeskiej mączce zakończyli także Mateusz Kowalczyk i partnerujący mu Lukas Dlouhy. Rozstawiona z numerem drugim para przegrała w półfinale 3:6, 6:7(5) z Chorwatem Tonim Androiciem i Rosjaninem Andriejem Kuzniecowem. Polak i Czech za grę w Pradze otrzymają 920 euro do podziału oraz po 29 punktów do rankingu.

Advantage Cars Prague Open 2014, Praga (Czechy)
ATP Challenger Tour, kort ziemny, pula nagród 50 tys. dolarów
piątek, 8 sierpnia

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Jaroslav Pospíšil (Czechy) - Michał Przysiężny (Polska, 3) 6:2, 6:7(5), 6:3

półfinał gry podwójnej:

Toni Androić (Chorwacja) / Andriej Kuzniecow (Rosja) - Mateusz Kowalczyk (Polska, 2) / Lukáš Dlouhý (Czechy, 2) 6:3, 7:6(5)