US Open: Paula Kania gra o pierwsze zwycięstwo w wielkoszlemowej imprezie

Paula Kania pierwszy w karierze występ w wielkoszlemowym US Open w Nowym Jorku rozpocznie od spotkania z Chinką Qiang Wang.

Łukasz Iwanek
Łukasz Iwanek
Paula Kania przeszła trzystopniowe eliminacje (pokonała Allie Kiick, Niginę Abduraimową i Aleksandrę Panową). Dzięki temu zadebiutuje w głównej drabince US Open. Będzie to dla sosnowiczanki drugi występ w wielkoszlemowej imprezie. W czerwcu przebrnęła kwalifikacje do Wimbledonu, by w I rundzie przegrać z Na Li.
Amerykańskie lato Kania rozpoczęła w Stanfordzie, gdzie udanie przeszła dwustopniowe eliminacje. W turnieju głównym trafiła na Venus Williams i uległa Amerykance w dwóch setach. Później Polka wygrała turniej ITF w Landisville, w finale pokonując Tunezyjkę Ons Jabeur. W ubiegłym tygodniu sosnowiczanka była 158. rakietą globu (w poniedziałek spadła o jedną pozycję), wyżej nigdy nie była klasyfikowana. To się jednak może zmienić po US Open.We wtorek Kania zmierzy się z inną kwalifikantką, Qiang Wang. Chinka miejsce w głównej drabince zapewniła sobie dzięki zwycięstwom nad Jewgieniją Rodiną, Kateřiną Vankovą i najwyżej rozstawioną w eliminacjach Larą Arruabarreną. Dla 22-letniej Wang będzie to debiut w wielkoszlemowej imprezie. Wcześniej trzy razy nie przeszła kwalifikacji. Do tej pory zaliczyła ona cztery występy w głównym cyklu. Ostatni miał miejsce w ubiegłym sezonie w Kuala Lumpur, gdzie wsławiła się zwycięstwem nad Karoliną Woźniacką.
Paula Kania w wielkoszlemowym US Open zagra po raz pierwszy Paula Kania w wielkoszlemowym US Open zagra po raz pierwszy
Woźniacka prowadziła 6:2, 3:1, ale Wang obroniła piłkę meczową przy stanie 5:6 w II secie i pokonała Dunkę 2:6, 7:6(1), 6:1. Była liderka rankingu korzystała z przerwy medycznej, ale nie wytrzymała fizycznie trudów tego spotkania, które toczone było w potwornym upale. - Starałam się zmuszać ją więcej do biegania, aby uzyskać przewagę z jej choroby i to się opłaciło. To największe zwycięstwo w mojej karierze i to daje mi dużo pewności siebie - powiedziała Wang. W II rundzie Chinka została sprowadzona na ziemię, wygrała zaledwie pięć gemów w konfrontacji z Patricią Mayr-Achleitner. Na kolejny występ w głównym cyklu 22-latka musiała poczekać aż do US Open 2014.

Wang w swojej karierze wygrała dziewięć turniejów ITF w singlu, z czego cztery w 2014 roku (Nowe Delhi, Kurume, Tiencin, Wuhan). W tym sezonie dwa razy próbowała swoich sił w kwalifikacjach do turniejów WTA, ale bez powodzenia (Shenzhen, Kuala Lumpur). Udało się jej to w Nowym Jorku - rozegrała trzysetowe mecze z Rodiną i Arruabarreną, a Vankovą pokonała w dwóch partiach.

Wang w tenisa zaczęła grać w wieku dziewięciu lat, gdy wyjechała do Tiencin, gdzie została wybrana jako zawodniczka promująca Narodowe Centrum Tenisowe. W 2006 (do lat 16) i 2007 (do lat 18) wygrała mistrzostwa Chin juniorek. W cyklu ITF zadebiutowała w sezonie 2007. We wrześniu tego samego roku wystąpiła dzięki dzikiej karcie w kwalifikacjach do turnieju WTA w Pekinie, ale w ich I rundzie przegrała z Francuzką Sopie Lefevre. W latach 2008-2011 siedem razy nie przeszła eliminacji do zawodów głównego cyklu. Wreszcie w 2012 roku zaliczyła trzy występy w WTA Tour (Baku, Kanton, Pekin). Pierwszy mecz (jak na razie jedyny) wygrała rok później w Kuala Lumpur z Woźniacką.

Sama Chinka za swoje najmocniejsze zagrania uważa serwis i bekhend. W 2014 roku poza czterema triumfami w cyklu ITF, pokazała się też w Challengerze WTA w Nanchang, gdzie doszła do ćwierćfinału. W 2012 roku zadebiutowała w Pucharze Federacji i w sumie w narodowej drużynie rozegrała 13 gier (bilans 8-5). W tym sezonie wygrała seta do zera z Julią Putincewą, ale w dwóch kolejnych partiach zdobyła łącznie cztery gemy. Aktualnie Wang znajduje się na 139. miejscu (sezon zaczynała będąc klasyfikowana poza Top 200) i jest to najwyższy ranking w jej karierze.

Zarówno Wang, jak i Kania są niepokonane od ośmiu meczów (trzy wygrane w kwalifikacjach w Nowym Jorku oraz po pięć w cyklu ITF - Chinka w Wuhan, a Polka w Landisville). Jeśli forma sosnowiczanki się drastycznie nie obniży, jej doświadczenie z ostatnich meczów na głównych kortach z Na Li i Venus Williams powinno zaprocentować i dać jej pierwsze zwycięstwo w wielkoszlemowej imprezie.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy (Decoturf), pula nagród w singlu kobiet 14,792 mln dolarów
wtorek, 26 sierpnia

I runda: kort 12, od godz. 17:00 czasu polskiego

Paula Kania (Polska, Q) bilans: 0-0 Qiang Wang (Chiny, Q)
159 ranking 139
21 wiek 22
168/58 wzrost (cm)/waga (kg) 174/63
praworęczna, oburęczny bekhend gra praworęczna, oburęczny bekhend
Sosnowiec miejsce zamieszkania Tiencin
Hubert Choudury trener Shimizu Tomohide
sezon 2014
21-18 (0-2) bilans roku (główny cykl) 36-9 (0-0)
I runda Wimbledonu i US Open najlepszy wynik I runda US Open
0-0 tie breaki 0-0
1 asy 0
95 691 zarobki ($) 34 412
kariera
2008 początek 2006
158 (2014) najwyżej w rankingu 139 (2014)
160-116 bilans zawodowy 211-132
0/0 tytuły/finałowe porażki (główny cykl) 0/0
211 848 zarobki ($) 165 222



Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Jakim wynikiem zakończy się mecz Pauli Kani z Qiang Wang?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×