US Open: Rutynowa wygrana Djokovicia, stracony set Murraya, Raonić - Nishikori o 1/4

Novak Djoković po raz ósmy w karierze pokonał Sama Querreya i awansował do IV rundy US Open 2014. Seta w sobotę stracił Andy Murray, a o ćwierćfinał zagrają ze sobą Milos Raonić i Kei Nishikori.

Rafał Smoliński

Zaledwie 85 minut trwało dziewiąte starcie pomiędzy Novakiem Djokoviciem a Samem Querreyem w głównym cyklu. Serb siedmiokrotnie przełamał serwis Amerykanina i po zwycięstwie 6:3, 6:2, 6:2, pewnie zakwalifikował się do IV rundy US Open. Tenisista z Belgradu skończył 25 piłek i popełnił 19 błędów własnych. Querrey z kolei posłał tylko siedem asów, zanotował 18 winnerów, a błędów własnych miał 33.

- Moja forma zaczyna zwyżkować we właściwym momencie. To w takich turniejach jak ten chcę grać swój najlepszy tenis. Nie zaprezentowałem się dobrze w imprezach podprowadzających do US Open, w Toronto oraz Cincinnati. Do czasu meczu z Tsongą w Kanadzie nie zdawałem sobie sprawy z tego, jaką pustkę w sobie czuję pod względem emocjonalnym - wyznał lider rankingu ATP.
Znacznie więcej czasu niż Serb spędził w sobotę na korcie Andy Murray, który spotkał się z Andriejem Kuzniecowem. Rosjanin, triumfator juniorskiego Wimbledonu 2009, przegrał dwa pierwsze sety, ale w trzecim dość niespodziewanie poderwał się do walki i zdołał przełamać Brytyjczyka w 10. gemie. Czwarta partia pewnie już jednak należała do zwycięzcy US Open 2012, który aż trzykrotnie przełamał podanie rywala. Oznaczony w Nowym Jorku ósmym numerem Murray wygrał ostatecznie 6:1, 7:5, 4:6, 6:2, ale na korcie nie zachwycił. Szkot zanotował co prawda 47 winnerów oraz wykorzystał połowę z 16 break pointów, ale serwis dał sobie odebrać czterokrotnie. Murray miał także 37 błędów własnych i będzie musiał na pewno poprawić swoją grę przed starciem z Jo-Wilfriedem Tsongą.

O miejsce w ćwierćfinale US Open 2014 zagrają ze sobą Milos Raonić i Kei Nishikori. Kanadyjczyk męczył się w sobotę z Victorem Estrellą, którego pokonał ostatecznie w trzech tie breakach 7:6(5), 7:6(5), 7:6(3). Pojedynek ten trwał aż dwie godziny i 43 minuty, a 33-letni reprezentant Dominikany mógł liczyć na wsparcie ze strony kibiców. Nishikori natomiast zdołał w trzech setach zwieńczyć mecz z Leonardo Mayerem.