WTA Taszkent: Bojana Jovanovski powalczy o drugi tytuł w stolicy Uzbekistanu

Bojana Jovanovski pokonała Niginę Abduraimową i awansowała do finału turnieju WTA International rozgrywanego na kortach twardych w Taszkencie.

Bojana Jovanovski (WTA 35) przed rokiem w drodze po tytuł wygrała siedem spotkań, bo rozpoczynała od kwalifikacji. W Taszkencie jest niepokonana od 11 meczów. W piątek w półfinale zwyciężyła 6:4, 7:5 reprezentantkę gospodarzy Niginę Abduraimową (WTA 189). W II secie Serbka prowadziła 4:1, ale miejscowa zawodniczka wyrównała na 5:5 po obronie dwóch piłek meczowych. W dwóch kolejnych gemach Jovanovski straciła łącznie jeden punkt i po 88 minutach gry zameldowała się w finale.
Obie zawodniczki popełniły łącznie 20 podwójnych błędów (12 Abduraimowa, osiem Jovanovski). Serbka cztery razy straciła podanie, a sama wykorzystała sześć z 12 break pointów. W sumie zdobyła ona o 16 punktów więcej (78-62). Dla 22-latki z Belgradu to pierwszy w tym tygodniu mecz, w którym nie straciła seta. Wcześniej wyeliminowała Katerynę Bondarenko, Ałłę Kudriawcewą i Urszulę Radwańską. Dla Abduraimowej był to pierwszy półfinał w głównym cyklu. O drugi triumf w Taszkencie Jovanovski zagra z Karin Knapp (WTA 89), która pokonała 6:3, 6:3 Łesię Curenko (WTA 124). W trwającym godzinę i 40 minut spotkaniu Włoszka obroniła 10 z 12 break pointów oraz zdobyła 15 z 24 punktów przy pierwszym podaniu rywalki. W ten sposób osiągnęła drugi singlowy finał w karierze w głównym cyklu. W 2008 roku w Antwerpii przegrała z Justine Henin. Knapp w tym tygodniu jedynego seta stracila w II rundzie z Misaki Doi. Dla Curenko był to drugi półfinał. W ubiegłym sezonie w Brisbane przegrała z Anastazją Pawluczenkową.

Jovanovski w sobotę powalczy o trzeci tytuł w głównym cyklu. Poza Taszkentem z 2013 roku, triumfowała jeszcze dwa lata temu w Baku. W sumie będzie to dla niej czwarty finał. W lipcu tego roku w stolicy Azerbejdżanu uległa Elinie Switolinie. W maju w Madrycie Serbka oddała Knapp dwa gemy i było to jedyne do tej pory spotkanie obu zawodniczek.