WTA Osaka: Zwycięstwa Madison Keys i Eliny Switoliny, McHale przegrała z Kumkhum

Madison Keys pokonała Sachię Vickery i awansowała do II rundy turnieju WTA International rozgrywanego na kortach twardych w Osace.

W tym roku odbywa się szósta edycja turnieju w Osace. Tytułu broniła będzie Samantha Stosur, która w ubiegłym sezonie pokonała w finale Eugenie Bouchard. Australijka to również triumfatorka tej imprezy z 2009 roku. W poniedziałek do II rundy awansowała Madison Keys (WTA 32), która wygrała 6:3, 6:3 z Sachią Vickery (WTA 194). W chwili, gdy 19-latka z Boca Raton miała serwować po zwycięstwo, przy stanie 6:3, 5:3, dopadły ją duszności. Po wzięciu przerwy medycznej zakończyła mecz gemem do 15 i mogła odetchnąć z ulgą. W trwającym 84 minuty spotkaniu Keys wykorzystała pięć z dziewięciu break pointów oraz zdobyła 15 z 23 punktów przy drugim podaniu rodaczki, która jest jej rówieśniczką.
Rozstawiona z numerem trzecim Elina Switolina (WTA 31) pokonała 7:6(2), 4:6, 6:1 Shelby Rogers (WTA 71). W trwającym dwie godziny i trzy minuty spotkaniu Ukrainka zaserwowała pięć asów oraz obroniła osiem z 12 break pointów, a sama sześć razy przełamała Amerykankę. Kolejną jej rywalką będzie 16-letnia Naomi Osaka (WTA 265), która pod koniec lipca w Stanfordzie wsławiła się zwycięstwem nad Samanthą Stosur. W poniedziałek w japońskim meczu pokonała 6:1, 4:6, 6:0 Erikę Semę (WTA 247). W II rundzie jest Heather Watson (WTA 46), mistrzyni imprezy z 2012 roku. Brytyjka pokonała 3:6, 6:4, 6:2 Jovanę Jaksić (WTA 120). Od stanu 3:0 w I secie 22-latka z Guernsey przegrała siedem gemów z rzędu, ale cały mecz wygrała po 2,5 godzinnej bitwie. O ćwierćfinał Watson zagra z Julią Putincewą (WTA 122), która zwyciężyła 7:6(3), 6:3 Risę Ozaki (WTA 223).

Luksika Kumkhum (WTA 93) pokonała 4:6, 6:1, 6:3 Christinę McHale (WTA 52) po dwóch godzinach i jednej minucie walki. Amerykanka popełniła osiem podwójnych błędów i zdobyła tylko 14 z 31 punktów przy swoim drugim podaniu. Dała się przełamać pięć razy, a sama wykorzystała tylko dwa z ośmiu break pointów. Reprezentantka Tajlandii odniosła dopiero drugie zwycięstwo w głównym cyklu, po tym jak w I rundzie Australian Open wyeliminowała Petrę Kvitovą. W Monterrey okazała się lepsza od Słowenki Dalily Jakupović. Później wystąpiła jeszcze tylko w Rolandzie Garrosie i Hongkongu, a poza tym odpadała w eliminacjach oraz grała w Challengerach WTA i w cyklu ITF.

Kolejną rywalką Kumkhum będzie Eri Hozumi (WTA 170), która pokonała 7:6(4), 3:6, 6:1 Bethanie Mattek-Sands (WTA 191). Dla Amerykanki był to dopiero dziewiąty turniej w sezonie. Na początku roku przeszła operację lewego biodra i nie grała od marca do września. Wróciła w Wuhan i w I rundzie eliminacji pokonała Cwetanę Pironkową. W Pekinie przeszła kwalifikacje i zaliczyła pierwszy występ w głównej drabince od turnieju w Miami. W tym sezonie w WTA Tour Mattek-Sands wygrała dwa mecze: z Agnieszką Radwańską (Sydney) i Eugenie Bouchard (Ad-Dauha).

Japan Women's Open Tennis, Osaka (Japonia)

Naomi Osaka (Japonia, WC) - Erika Sema (Japonia) 6:1, 4:6, 6:0

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)