WTA Osaka: "Jedynka" nadal w grze, pewna wygrana Samanthy Stosur

Samantha Stosur pokonała Julię Putincewą i awansowała do półfinału turnieju rangi WTA International rozgrywanego na kortach twardych w Osace.

Michał Pochopień

Samantha Stosur jak dotychczas gra bardzo pewnie, w drodze do półfinału turnieju w Osace nie przegrała ani jednego seta. W ćwierćfinale rozstawiona z numerem pierwszym Australijka pokonała 6:4, 6:1 Julię Putincewą.

Putincewa w pierwszej partii była w stanie skutecznie przeciwstawić się starszej rywalce. Reprezentantka Kazachstanu przy stanie 4:5 obroniła trzy setbole, jednak przy następnej szansie dla Australijki była bezradna, przez co pierwsza odsłona meczu padła łupem turniejowej "jedynki".
W drugim secie całkowitą przewagę osiągnęła zwyciężczyni turnieju w Osace z poprzednich lat. Stosur nie dała swojej rywalce żadnej szansy na przełamanie, a sama wykorzystała dwie. Po 25 minutach drugiej odsłony Australijka wykonała zadanie, którym był awans do półfinału.

Luksika Kumkhum wygrała z Madison Keys, rozstawioną z numerem drugim. W pierwszym secie lepsza okazała się reprezentantka Tajlandii, której kluczem do zwycięstwa był dobry return. Keys broniła aż piętnaście break pointów.

W drugiej partii obie tenisistki bardzo dobrze serwowały, przez co do stanu 3:3, zawodniczki zgodnie wygrywały swoje podania. Zmiana nastąpiła w siódmym, lacoste'owskim gemie, kiedy to Kumkhum przełamała serwis Keys, która następnie zgłosiła problemy zdrowotne i zadecydowała o poddaniu ćwierćfinałowego meczu.

W półfinale Kumkhum zmierzy się z Zariną Dijas, która w piątek rozegrała tenisowy maraton z Aną Konjuh. Kazaszka lepiej wytrzymała psychicznie w trzeciej, decydującej partii, wygrywając ją 6:4. Turniejowa "piątka" dzięki temu zwycięstwu zagra w pierwszym półfinale turnieju WTA International w karierze. We wcześniejszych latach Dijas w Osace występowała czterokrotnie, jednak nigdy nie udawało się jej przejść eliminacji.

W konfrontacji dwóch rozstawionych tenisistek, Eliny Switoliny i Lauren Davis, lepsza okazała się Ukrainka, deklasując rywalkę 6:2, 6:4. Turniejowa "trójka" cały czas kontrolowała przebieg meczu, a jej głównym argumentem było pierwsze podanie. Switolina wygrała 83 proc. piłek rozgrywanych po premierowym serwisie.

Japan Women's Open Tennis, Osaka (Japonia)

Luksika Kumkhum (Tajlandia) - Madison Keys (USA, 2) 6:2, 4:3 i krecz

WTA Linz: Bouchard pożegnała się z turniejem, Plíšková jedyną pozostałą z rozstawionych