WTA Moskwa: Koniec zwycięskiego marszu Diatczenko, Pawluczenkowa i Safarova w półfinale

Lucie Safarova pokonała Swietłanę Kuzniecową w ćwierćfinale turnieju Kremlin Cup rozgrywanego na kortach halowych w Moskwie. Do 1/2 finału awansowała również Anastazja Pawluczenkowa.

Michał Pochopień

Piątkowym szlagierem była konfrontacja Swietłany Kuzniecowej i Lucie Safarovej, dla których był to ósmy bezpośredni pojedynek w głównym cyklu. We wcześniejszych siedmiu czterokrotnie górą była Rosjanka, a trzy razy zwyciężała Czeszka.

Pierwsza odsłona rozpoczęła się dla turniejowej "piątki" bardzo dobrze, gdyż wygrała ona trzy gemy z rzędu. Później do głosu doszła Czeszka, która w błyskawicznym tempie odrobiła straty, a następnie wyszła na prowadzenie, utrzymując je do zakończenia inaugurującej partii.
W drugim secie Kuzniecowa po raz kolejny nie wykorzystała swojej szansy. Tym razem reprezentantka Rosji miała dwa setbole, których nie potrafiła zamienić na zdobycz punktową. Šafářová wygrała trzy gemy z rzędu i po 92 minutach zapewniła sobie udział w półfinale.

Po zakończoniu zmagań na korcie tenisistka rozstawiona w Moskwie z "czwórką" zdradziła, co motywowało ją do dobrej gry. - Gdy wychodziłyśmy na mecz, pamiętałam, że przegrałam tutaj z Kuzniecową w Fed Cup. Bardzo chciałam wymazać to wspomnienie i myślę, że się udało - powiedziała Šafářová. - Naprawdę lubię grać na kortach halowych. Dobrze spisywałam się w moich pierwszych meczach i liczę na to, że z każdym kolejnym będzie jeszcze lepiej - podsumowała druga rakieta Czech.

W 1/2 finału Šafářová zmierzy się z Iriną Begu, która w ćwierćfinale pokonała Cwetanę Pironkową. W meczu trwającym ponad dwie godziny Rumunka lepiej wytrzymała presję w decydujących momentach. Dla tenisistki z Bukaresztu jest to najlepszy wynik od turnieju WTA w Oeiras, gdzie w półfinale musiała uznać wyższość Carli Suarez.

Na ćwierćfinałowym meczu zakończył się zwycięski marsz Witalii Diatczenko, która w turnieju Kremlin Cup wygrała pięć spotkań z rzędu. W piątek dobrą passę przerwała jej rodaczka Anastazja Pawluczenkowa. Dzięki temu zwycięstwu tenisistka rozstawiona z "szóstką" obroniła punkty zdobyte podczas zeszłorocznej edycji turnieju w Moskwie. Wówczas Pawluczenkowa zmagania zakończyła na półfinale.

18-letnia kwalifikantka, Katerina Siniakova, awansowała do półfinału. Czeszka pokonała starszą od siebie o pięć lat Camilę Giorgi 7:6(3), 4:6, 7:5. Włoszka, która w Moskwie pojawiła się bezpośrednio po zakończeniu turnieju w Linzu, gdzie osiągnęła finał imprezy, w piątkowym, trzygodzinnym meczu popełniła aż 14 podwójnych błędów. Dzięki awansowi do półfinału reprezentantka Czech w najnowszym notowaniu rankingu WTA będzie plasowana w pierwszej setce.