Australian Open: Trzysetowy thriller i zwycięstwo Michała Przysiężnego

Michał Przysiężny po dramatycznej trzysetowej batalii pokonał Juergena Zoppa 9:7 w decydującej partii i awansował do II rundy kwalifikacji wielkoszlemowego Australian Open.

Marcin Motyka
Dla Michała Przysiężnego to siódmy w karierze występ na kortach Melbourne Park. Najlepszy rezultat osiągnął przed rokiem, gdy zagrał w 1/32 finału. Trzykrotnie zdarzyło się, że głogowianin pożegnał się z Melbourne już po I rundzie kwalifikacji.
Początkowo wydawało się, że w środę dojdzie do czwartego takiego wydarzenia. W meczu I rundy eliminacji z Jurgenem Zoppem Polak przegrał pierwszą odsłonę 4:6, oddając podanie w dziewiątym gemie. Jednak druga partia należała do naszego reprezentanta. 30-latek z Głogowa błyskawicznie wyszedł na prowadzenie 3:0 i nie oddał przewagi breaka do samego końca, wygrywając tę partię w stosunku 6:3.

Trzeci set, podobnie jak poprzedni, rozpoczął się po myśli głogowianina, który uzyskał przełamanie i wyszedł na prowadzenie 3:1. Reprezentant Polski zmierzał do szczęśliwego dla siebie finału tej konfrontacji, lecz krok przed metą powinęła mu się noga. W dziesiątym gemie, przy prowadzeniu 5:4, Ołówek nie wykorzystał czterech piłek meczowych i oddał podanie.

Zopp, 186. tenisista globu, odzyskał nadzieję na sukces, lecz Przysiężny nie załamał się niewykorzystaniem swoich okazji i przełamał serwis Estończyka na 8:7. Drugiej szansy na zakończenie meczu przy własnym podaniu Polak już nie zmarnował i to jego nazwisko zostało wpisane w drabince kwalifikacji na poziomie II rundy.

Przysiężny w ciągu dwóch godzin i 16 minut gry posłał sześć asów (Zopp 13), po trafionym pierwszym podaniu zdobył 73 proc. rozegranych punktów, dwa razy został przełamany i wykorzystał trzy z sześciu break pointów.

Tym samym głogowianin w II rundzie kwalifikacji dołączył do Łukasza Kubota, a w spotkaniu o finał zmagań eliminacyjnych powalczy z Bradleyem Klahnem. Amerykanin, w ubiegłym roku przez pewien czas druga rakieta swojego kraju, wygrał w środę 6:3, 6:4 z Enrique Lópezem-Perezem.