Australian Open: Łukasz Kubot zrobił pierwszy krok do głównej drabinki

Łukasz Kubot pomyślnie zainaugurował kwalifikacje do Australian Open. Reprezentant Polski w I rundzie w trzech setach pokonał Davida Gueza.

Michał Pochopień
W kwalifikacjach do wielkoszlemowego Australian Open Łukasz Kubot po raz ostatni wystąpił w 2009 roku, kiedy to w III rundzie uległ Niemcowi Andreasowi Beck. Po sześciu latach Polak ponownie wrócił do fazy eliminacyjnej i w inauguracyjnym starciu zmierzył się z Davidem Guezem.
Pierwsze przełamanie na korzyść Kubota nastąpiło w czwartym gemie. Polak przy serwisie Francuza wykorzystał piątego break pointa i wyszedł na 3:1. Następnie reprezentant Trójkolorowych zdołał odrobić straty, jednak w kolejnym gemie 32-letni Polak wygrał podanie przeciwnika do zera, a później dokonał formalności i zapisał na swoje konto pierwszą partię. Kolejny set miał zupełnie inny przebieg - do głosu doszedł Guez, który dwukrotnie przełamał podanie Kubota, nie tracąc przy tym ani jednego gema serwisowego.  Po 41 minutach drugiej odsłony na tablicy wyników widniało 1-1 w setach.

W trzeciej partii obaj tenisiści skupili się na wygrywaniu własnego podania. Przez pierwsze siedem gemów żaden z nich nie wypracował sobie ani jednej szansy na przełamanie. Przy stanie 4:3 Kubot prowadził 40-15, jednak Guez zdołał obronić dwa break pointy. Następnie Polak miał kolejną możliwość na wyjście na dwugemowe prowadzenie i ją wykorzystał.

W dziewiątym, ostatnim gemie tego meczu, reprezentant Polski przypieczętował wygraną i zakończył ten pojedynek, wygrywając swoje podanie do 15. W pojedynku rozgrywanym na korcie dziewiątym Kubot posłał 14 asów i popełnił sześć podwójnych błędów serwisowych. W ciągu dwóch godzin i 10 minut spędzonych na korcie Polak trzy razy przełamał podanie przeciwnika i wygrał 73 proc. akcji rozegranych po trafionym pierwszym serwisie.

W meczu II rundy eliminacji przeciwnikiem Kubota będzie Ołeksandr Niedowiesow, rozstawiony w Melbourne z numerem 14. Będzie to pierwsza bezpośrednia konfrontacja tych tenisistów.