Australian Open: Natchniona Katarzyna Piter odwróciła mecz z Misą Eguchi

Katarzyna Piter pokonała rozstawioną z numerem 11. Misę Eguchi i awansowała do III rundy eliminacji do wielkoszlemowego Australian Open.

Katarzyna Piter (WTA 175) po raz drugi gra w eliminacjach do Australian Open. W ubiegłym sezonie udało się jej wygrać trzy spotkania i zadebiutować w wielkoszlemowej imprezie. Teraz dzieli ją już tylko jedno zwycięstwo, by ponownie przebrnąć przez trzystopniowe kwalifikacje. W I rundzie poznanianka wyeliminowała Ludmiłę Kiczenok, a w II pokonała 3:6, 6:4, 6:0 Misę Eguchi (WTA 121). O miejsce w głównej drabince zagra z rozstawioną z numerem 24. Anną Tatiszwili (WTA 140), która wygrała 7:6(0), 6:3 z Akgul Amanmuradową (WTA 209).
W pierwszym i gemie I seta Eguchi obroniła jednego break pointa, a w drugim zaliczyła przełamanie. Piter zbliżyła się na 3:4, ale w ósmym gemie ponownie oddała podanie. Serwując przy 5:3 Japonka odparła trzy break pointy, by następnie wykorzystać pierwszego setbola. Na początku II partii obie zawodniczki rozegrały dwa długie gemy. Eguchi uzyskała przełamanie na 2:1 po rozegraniu 14 punktów, a w czwartym gemie (26 piłek) utrzymała podanie po odparciu czterech break pointów. Japonka miała trzy okazje, by podwyższyć na 4:1, ale Piter obroniła się, a następnie odrobiła stratę przełamania. W siódmym gemie Polka ponownie oddała serwis, ale w trzech kolejnych gemach straciła tylko dwa punkty.

W decydującej partii Piter odskoczyła na 4:0. Eguchi mogła się jeszcze załapać na grę, ale w długim piątym gemie (18 punktów) roztrwoniła cztery break pointy. Polka awans do III rundy eliminacji sfinalizowała trzecim przełamaniem w III secie.

W trwającym dwie godziny i 12 minut spotkaniu obie zawodniczki zrobiły w sumie 19 podwójnych błędów (12 Eguchi, siedem Piter). Polka pięć razy oddała podanie, a sama wykorzystała osiem z 18 break pointów. Japonka przy swoim drugim podaniu zdobyła tylko 12 z 34 punktów. Poznanianka mogła bardziej polegać na własnym drugim serwisie (19 z 38 punktów).

Piter powalczy o to, by zagrać w piątym kolejnym wielkoszlemowym turnieju. W ubiegłym sezonie w Australian Open, Rolandzie Garrosie, Wimbledonie i US Open nie udało się jej wygrać nawet seta. Przegrała kolejno z Simoną Halep, Andżeliką Kerber, Andreą Petković i Aleksandrą Krunić.