ATP Quito: Alejandro Falla i Thomaz Belluci w II rundzie, imponujący powrót Melzera

Alejandro Falla i Thomaz Bellucci po trzysetowych pojedynkach wywalczyli awans do II rundy turnieju ATP w Quito. Niesamowite emocji towarzyszyły spotkaniu dwóch Austriaków.

Marcin Motyka
Miejscowi kibice liczyli na udany występ Giovanniego Lapenttiego. Ekwadorczyk, który czterokrotnie triumfował w Quito, gdy ten turniej miał rangę ATP Challenger Tour, nie spełnił pokładanych w nim nadziei i choć przez niemal 2,5 godziny walczył jak równy z Thomazem Belluccim, musiał uznać wyższość o wiele wyżej notowanego Brazylijczyka, przegrywając 3:6, 7:6(4), 2:6.
Rozstawiony z numerem szóstym Bellucci, który zapisał na swoim koncie 14 asów serwisowych i cztery przełamania, w walce o ćwierćfinał zawodów w stolicy Ekwadoru stanie naprzeciw Horacio Zeballosa. We wtorek porażkę poniósł także drugi reprezentant gospodarzy. Posiadacz dzikiej karty Gonzalo Escobar także w trzech setach uległ kwalifikantowi Nicolasowi Jarry'emu, dla którego to pierwsze w karierze zwycięstwo w turnieju rangi ATP World Tour. O kolejną wygraną utalentowany 19-latek z Chile powalczy z Dusanem Lajoviciem. Oznaczony "siódemką" Serb wygrał 7:6(3), 6:4 z Luką Vannim.

Niezwykłe emocje towarzyszyły konfrontacji dwóch Austriaków. Andreas Haider-Maurer wygrał pierwszą partię pojedynku z Geraldem Melzerem 6:1, w drugiej dwukrotnie serwował, aby wygrać całe spotkanie, lecz w obu przypadkach tracił podanie i przegrał tę odsłonę w tie breaku. Natomiast w trzecim secie nie wykorzystał dwóch piłek meczowych w 12. gemie i znów okazał się słabszy w rozgrywce tie breakowej.

Melzer, który zanotował pierwsze zwycięstwo w głównym cyklu w ósmym meczu w karierze, w 1/8 finału Ecuador Open Quito zmierzy się z rozstawionym z numerem trzecim Fernando Verdasco.

Piłki meczowej we wtorek bronił także Paolo Lorenzi. Włoch, turniejowa "piątka" oddalił meczbola w 12. gemie trzeciego seta, pokonując Adriana Menendeza 4:6, 6:4, 7:6(1). Rzymianin w II rundzie zagra z Alejandro Fallą. Doświadczony Kolumbijczyk sześciokrotnie przełamał podanie Joao Souzy i zwyciężył Brazylijczyka 6:7(3), 6:1, 6:4 po dwóch godzinach i 27 minutach.

Alejandro Gonzalez potrzebował tylko pięciu kwadransów, aby wyeliminować Facundo Bagnisa. Kolumbijczyk wygrał 6:2, 6:4 i jego kolejnym przeciwnikiem będzie najwyżej rozstawiony tenisista turnieju Feliciano Lopez.

Rozstawiony z numerem ósmym Victor Estrella pokonał 6:4, 6:4 Andre Ghema i w II rundzie zmierzy się z Renzo Olivo. Argentyński kwalifikant niespodziewanie wyszedł zwycięsko z trzysetowej, trwającej niespełna dwie godziny i 20 minut batalii z Jewgienijem Donskojem.

W 1/8 finału znalazł się też Daniel Gimeno. Hiszpan przegrywał 3:6, 2:4 z Martonem Fucsovicsem, ale odwrócił losy pojedynku z węgierskim posiadaczem dzikiej karty, wygrał 3:6, 6:4, 6:4 i w kolejnej fazie imprezy w Quito skonfrontuje swe siły z rozstawionym z numerem czwartym Martinem Klizanem.

Ecuador Open Quito, Quito (Ekwador)
ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 439,4 tys. dolarów
wtorek, 3 lutego

I runda gry pojedynczej:

Paolo Lorenzi (Włochy, 5) - Adrian Menendez (Hiszpania) 4:6, 6:4, 7:6(1)
Thomaz Bellucci (Brazylia, 6) - Giovanni Lapentti (Ekwador, WC) 6:3, 6;7(4), 6:2
Dušan Lajović (Serbia, 7) - Luca Vanni (Włochy) 7:6(3), 6:4
Victor Estrella (Dominikana, 8) - Andre Ghem (Brazylia, Q) 6:4, 6:4
Alejandro Falla (Kolumbia) - João Souza (Brazylia) 6:7(3), 6:1, 6:4
Alejandro González (Kolumbia) - Facundo Bagnis (Argentyna) 6:2, 6:4
Daniel Gimeno (Hiszpania) - Marton Fuscovics (Węgry, WC) 3:6, 6:4, 6:4
Renzo Olivo (Argentyna, Q) - Jewgienij Donskoj (Rosja) 7:6(5), 3:6, 6:1
Gerald Melzer (Austria, Q) - Andreas Haider-Maurer (Austria) 1:6, 7:6(1), 7:6(6)
Nicolas Jarry (Chile, Q) - Gonzalo Escobar (Ekwador, WC) 2:6, 6:4, 6:3

wolne losy: Feliciano López (Hiszpania, 1); Santiago Giraldo (Kolumbia, 2); Fernando Verdasco (Hiszpania, 3); Martin Kližan (Słowacja, 4)