Puchar Federacji: Gajdosova lepsza od Kerber, wielka batalia Petković ze Stosur

Wydarzeniem pierwszego dnia rywalizacji w Grupie Światowej Pucharu Federacji była mordercza batalia Andrei Petković z Samanthą Stosur.

W ubiegłym sezonie Niemki pokonały Australijki w półfinale Grupy Światowej Pucharu Federacji. Mecz ten odbył się w Brisbane. Tym razem obie drużyny mierzą się w I rundzie w Porsche Arenie w Stuttgarcie. Po pierwszym dniu jest remis 1-1. Jarmila Gajdosova pokonała 4:6, 6:2, 6:4 Andżelikę Kerber, a Andrea Petković wygrała 6:4, 3:6, 12:10 z Samanthą Stosur.
W pojedynku Gajdošovej z Kerber o wyniku I seta zadecydowało jedyne przełamanie, jakie Niemka uzyskała w siódmym gemie. W II partii Australijka od 2:2 zdobyła cztery gemy z rzędu. Na otwarcie decydującej partii oddała ona podanie, ale później dwa razy przełamała rywalkę i prowadziła 5:2. Kerber zdobyła dwa kolejne gemy, ale nie udało się jej wyrównać na 5:5. W ciągu jednej godziny i 49 minut gry Gajdošová posłała 37 kończących uderzeń i popełniła 20 niewymuszonych błędów. Kerber naliczono 29 piłek wygranych bezpośrednio i 16 błędów własnych. Niesamowite emocje były w konfrontacji Petković ze Stosur. W I secie Australijka z 1:4 wyrównała na 4:4, by przegrać dwa kolejne gemy. W II partii Niemka prowadziła 3:1, ale straciła pięć następnych gemów. W 10. gemie decydującej odsłony Stosur miała piłkę meczową, ale zagrała zbyt delikatny forhend i Petković mogła popisać się smeczem. W 13. i 19. gemie Australijka obroniła w sumie sześć break pointów, a w 20. była dwa punkty od meczu. Niemka jednak od 15-30 zdobyła trzy punkty, a w 21. gemie zaliczyła przełamanie. Po chwili utrzymała podanie na sucho i po trzech godzinach i 16 minutach walki wyrównała stan meczu w Stuttgarcie na 1-1.

W całym pojedynku Stosur zaserwowała 14 asów. Na jej konto powędrowało 61 kończących uderzeń i 35 niewymuszonych błędów. Petković naliczono 56 piłek wygranych bezpośrednio i 43 błędy własne. Australijka przy siatce zdobyła 21 z 30 punktów, a Niemka 11 z 17. Obie tenisistki po pięć razy oddały własne podanie. Petković w sumie zdobyła o 10 punktów więcej od rywalki (147-137).

Niemki i Australijki po raz drugi mierzą się ze sobą w Porsche Arenie w Stuttgarcie. W 2012 roku na korcie ziemnym lepsza była ekipa z Antypodów. Zwycięzca tej konfrontacji w półfinale będzie rywalem Polski lub Rosji.

Blisko półfinału są Włochy, które prowadzą z Francją 2-0. W Genui na korcie ziemnym Sara Errani pokonała 7:6(2), 7:5 Caroline Garcię. Finalistka Rolanda Garrosa 2012 wzięła na Francuzce rewanż za dwie porażki poniesione w ubiegłym sezonie. W I secie Errani wróciła z 0:2, za to w II partii wyszła na 3:0, ale dała się dogonić. W końcówce udokumentowała swoją wyższość nad rywalką. Drugi punkt dla ekipy z Półwyspu Apenińskiego zdobyła Camila Giorgi, która wygrała 6:4, 6:2 z Alize Cornet. Obie zawodniczki w ubiegłym sezonie spotkały się w finale turnieju w Katowicach i lepsza była wtedy Francuzka, która obroniła piłkę meczową. W sobotę Włoszka wyrównała bilans ich wszystkich meczów na 2-2. Każda z ich wcześniejszych konfrontacji była trzysetowym bojem.

Włoszki do spółki z Czeszkami, które mogą być ich rywalkami w półfinale, to dominatorki Pucharu Federacji w ostatnich latach. Ekipa z Półwyspu Apenińskiego święciła triumfy w 2006, 2009, 2010 i 2013 roku.

Niemcy - Australia 1:1, Porsche Arena, Stuttgart (Niemcy)