WTA Pattaya City: Daniela Hantuchova po raz trzeci najlepsza w Tajlandii

Daniela Hantuchova pokonała Ajlę Tomljanović i po raz trzeci w karierze została triumfatorką turnieju WTA International w Pattaya City.

Daniela Hantuchova (WTA 73) po raz trzeci w karierze wygrała turniej w Pattaya City. W 2011 pokonała w finale Sarę Errani, a rok później była lepsza od Marii Kirilenko. W niedzielę wygrała 3:6, 6:3, 6:4 z Ajlą Tomljanović (WTA 68) i wywalczyła swój siódmy singlowy tytuł w głównym cyklu (bilans finałów 7-9). Słowaczka, była piąta rakieta globu, wygrała pierwszy turniej od czerwca 2013 roku, gdy triumfowała w Birmingham. Dla Chorwatki był to pierwszy finał.
W piątym gemie I seta Hantuchová obroniła pierwszego break pointa krosem forhendowym, ale przy drugim wyrzuciła forhend. Kombinacja głębokiego bekhendowego returnu i krosa forhendowego dała Tomljanović dwie piłki setowe w dziewiątym gemie. Słowaczka obie obroniła kończącymi forhendami, ale po chwili musiała bronić trzeciego setbola. Po zagraniu wyrzucającego serwisu otrzymała od rywalki wystawkę, ale nie popisała się przy siatce i wpakowała forhend w siatkę. W gemie otwarcia II seta Tomljanović oddała podanie robiąc dwa podwójne błędy. Chorwatka natychmiast stratę odrobiła i to na sucho, ostatni punkt zdobywając po błędzie forhendowym rywalki. Dwa podwójne błędy z rzędu kosztowały ją stratę serwisu przy 2:2. Przełamanie na 5:2 Hantuchová zaliczyła krosem forhendowym. W ósmym gemie Słowaczka oddała podanie pakując forhend w siatkę, a w dziewiątym zmarnowała pierwszego setbola wyrzucając forhend. Świetny return dał jej drugą piłkę setową, ale Tomljanović zniwelowała ją wygrywającym serwisem. Znakomita akcja rozpoczęta głębokim returnem, a zakończona drajw wolejem przyniosła Hantuchovej drugiego setbola. Seta zakończył podwójny błąd Chorwatki.

W drugim gemie III seta Hantuchová popisała się kapitalną kombinacją dropszota i loba. Przełamanie dał jej głęboki return wymuszający błąd. Słowaczka odparła pierwszego break pointa wyrzucającym serwisem, a drugiego asem i prowadziła 3:0. W piątym gemie była piąta rakieta globu oddała podanie wyrzucając bekhend, a wcześniej miała break pointa na 4:0. Hantuchová uzyskała okazję na 4:2, ale Tomljanović obroniła się wygrywającym serwisem i wyrównała na 3:3. Końcówka należała jednak do Słowaczki. Po podwójnym błędzie rywalki zdobyła dwie piłki meczowe w 10. gemie. Mecz dobiegł końca, gdy Chorwatka przestrzeliła forhend.

W ciągu dwóch godzin i siedmiu minut gry Tomljanović zaserwowała dziewięć asów, ale też popełniła 10 podwójnych błędów. Przy swoim drugim podaniu zdobyła ona tylko 13 z 42 punktów. Wykorzystała pięć z 10 break pointów, ale sama sześć razy straciła własny serwis. Hantuchová zaserwowała osiem asów i zrobiła cztery podwójne błędy. Było to trzecie spotkanie obu zawodniczek. W 2011 roku w Quebec City lepsza była Słowaczka, a w ubiegłym sezonie w Sydney zwyciężyła Chorwatka.

W niedzielę zakończyła się 24. edycja turnieju w Pattaya City. W przeszłości triumfowały tutaj dwie wielkoszlemowe finalistki, Agnieszka Radwańska (2008) i Wiera Zwonariowa (2009, 2010). W 2005 roku w Tajlandii swój ostatni singlowy tytuł w głównym cyklu zdobyła Conchita Martinez, mistrzyni Wimbledonu 1994. Hantuchová to pierwsza tenisistka, której ten turniej udało się wygrać trzy razy.

W deblu najlepsze okazały się rozstawione z numerem pierwszym Hao-Ching Chan i Yung-Jan Chan, które w finale pokonały 2:6, 6:4, 10-3 Shuko Aoyamę i Tamarine Tanasugarn. To trzeci wspólny tytuł tajwańskich sióstr w głównym cyklu (po Shenzhen 2013 i Eastbourne 2014). Bilans wszystkich deblowych finałów Yung-Jan Chan to teraz 12-16. Jest ona finalistką Australian Open 2007 i 2015 oraz US Open 2007. Hao-Ching Chan oprócz trzech tytułów zdobytych razem z siostrą, wygrała jeszcze turnieje w Oeiras w 2013 (z Kristiną Mladenović) oraz w Kuala Lumpur w 2014 roku (z Tímeą Babos). Bilans jej wszystkich finałów to 5-5.

PTT Pattaya Open, Pattaya City (Tajlandia)
WTA International, kort twardy, pula nagród 250 tys. dolarów
niedziela, 15 lutego

finał gry pojedynczej:

Daniela Hantuchová (Słowacja) - Ajla Tomljanović (Chorwacja) 3:6, 6:3, 6:4

finał gry podwójnej:

Hao-Ching Chan (Tajwan, 1) / Yung-Jan Chan (Tajwan, 1) - Shuko Aoyama (Japonia) / Tamarine Tanasugarn (Tajlandia) 2:6, 6:4, 10-3

WTA Dubaj: Rosolska i Dabrowski nie zagrają z turniejowymi "jedynkami"