ATP Delray Beach: Ivo Karlović nie do przełamania i z trofeum

Ivo Karlović pokonał w finale turnieju ATP w Delray Beach Donalda Younga. Chorwat zdobył swoje szóste mistrzostwo w karierze, a w całej imprezie ani razu nie został przełamany.

Marcin Motyka
Ivo Karlović w stylu nie pozostawiającym nikomu wątpliwości zdobył tytuł w turnieju ATP w Delray Beach. Chorwat w pięciu meczach w Delray Beach Open ani razu nie stracił własnego podania, przegrał tylko jednego seta (w I rundzie po tie breaku z Dustinem Brownem), a w spotkaniu o mistrzostwo pokonał rozgrywającego drugi w karierze finał w głównym cyklu Donalda Younga 6:3, 6:3, ogrywając Amerykanina po raz drugi w drugiej konfrontacji (poprzednio 6:4, 6:4 w Houston przed czterema laty).
W pierwszym secie wyrównana walka trwała do stanu 3:3. Wówczas, w siódmym gemie, Young popełnił podwójny błąd serwisowy, co dało break pointa Karloviciowi, przy którym Chorwat popisał się znakomitą akcją przy siatce. Następnie 35-latek z Zagrzebia wygrał własne podanie na 5:3, a w kolejnym gemie znów uzyskał przełamanie, gdy Young przy break poincie wyrzucił woleja, i zakończył partię otwarcia zwycięstwem 6:3. Rozstawiony z numerem czwartym Karlović poszedł za ciosem i błyskawicznie osiągnął przewagę w drugim secie. Pomógł mu w tym Young, który w drugim gemie oddał podanie podwójnym błędem serwisowym, po czym wściekły cisnął rakietą o kort.

Jednak Amerykanin mógł wrócić do gry. W trzecim gemie wypracował trzy break pointy, lecz znakomicie dysponowany Karlović obronił się skutecznymi serwisami i wyszedł na 3:0.

Reprezentant Chorwacji z każdym kolejnym utrzymanym podaniem zbliżał się do tytułu. Gdy podawał na mecz w dziewiątym gemie, posłał kolejno dwa asy, wygrywający serwis i zakończył mecz po niespełna 70 minutach rywalizacji kolejnym - łącznie 13. - asem.

Tym samym 35-letni Karlović zdobył swój szósty mistrzowski tytuł w głównym cyklu w 13. finale w karierze, w tym pierwszy od lipca 2013 roku i turnieju w Bogocie. Stał się również piątym 30-latkiem (obok Rogera Federera, Davida Ferrera, Guillermo Garcii-Lopeza i Victora Estrelli), który w sezonie 2015 triumfował w imprezie rangi ATP World Tour.

W finale turnieju gry podwójnej spotkały się dwie najwyżej notowane pary. Rozstawieni z numerem pierwszym Bob i Mike Bryanowie wygrali 6:3, 3:6, 10-6 z oznaczonymi "dwójką" Ravenem Klaasenem i Leanderem Paesem. Dzięki temu bliźniacy z Kalifornii zdobyli 104. wspólny tytuł w karierze, czwarty w Delray Beach Open i pierwszy w obecnym sezonie.

Delray Beach Open, Delray Beach (USA)
ATP World Tour 250, kort twardy, pula nagród 488,2 tys. dolarów
niedziela, 22 lutego

finał gry pojedynczej:

Ivo Karlović (Chorwacja, 4) - Donald Young (USA) 6:3, 6:3

finał gry podwójnej:

Bob Bryan (USA, 1) / Mike Bryan (USA, 1) - Raven Klaasen (RPA, 2) / Leander Paes (Indie, 2) 6:3, 3:6, 10-6