WTA Indian Wells: Heather Watson kolejną rywalką Radwańskiej, Halep wyszła z opresji

Heather Watson pokonała Camilę Giorgi i w III rundzie turnieju w Indian Wells zmierzy się z Agnieszką Radwańską. Problemy z pokonaniem Darii Gawriłowej miała rozstawiona z trójką Simona Halep.

Kacper Kowalczyk
Choć zwycięstwo przypadło Heather Watson, to Camila Giorgi dyktowała warunki na korcie nr 4. To Włoszka decydowała, czy akcja zakończy się jej błędem czy uderzeniem kończącym, a Brytyjka stanowiła tło i przy większości piłek w wykonaniu finalistki zeszłorocznego turnieju w Katowicach mogła je tylko odprowadzić wzrokiem. Na początku pojedynku 23-latka z Maceraty zdołała przełamać swoją przeciwniczkę i wyjść na dwugemowe prowadzenie, jednak wkrótce potem sama oddała swój serwis. To wyrównało przebieg otwierającej odsłony aż do 12. gema, kiedy Watson wykorzystała drugą piłkę setową.
W II partii zawodniczka rozstawiona z numerem 29. zdołała utrzymać koncentrację i piłkę w korcie na tyle długo, aby wyrównać stan rozgrywki z 0:5. Niestety, po raz kolejny w decydującym momencie seta objawiły się jej problemy z regularnością serwisu i dała się przełamać tenisistce z Guernsey do zera, przegrywając ostatecznie 5:7.Ogółem w całym pojedynku Włoszka zaliczyła na swoim koncie pięć asów, ale także 18 podwójnych błędów serwisowych, co jest jej drugim osobistym rekordem w karierze - w meczu I rundy tegorocznego turnieju w Hobart (gdzie ostatecznie triumfowała Watson) przeciwko Storm Sanders popełniła ich aż 23. Brytyjka ostatecznie skończyła z bilansem 9 uderzeń kończących do 23 błędów własnych, kiedy Giorgi do nietrafionych drugich podań dodała jeszcze 36 pomyłek z gry.

W walce o awans do IV rundy Watson zmierzy się z Agnieszką Radwańską, która wcześniej pokonała na korcie centralnym Alison Riske. Będzie to piąty ich pojedynek w historii, wszystkie poprzednie kończyły się wygraną Polki w dwóch setach, w tym tegoroczny, w fazie grupowej Pucharu Hopmana.

Pomimo samobójczej śmierci jednego z członków rodziny, Simona Halep zdecydowała się na przystąpienie do obrony ubiegłorocznego półfinału w Indian Wells. Po wolnym losie w I rundzie, w drugiej spotkała się z kwalifikantką, Darią Gawriłową. Dyspozycja Rumunki w I secie przypominała tą z meczu ćwierćfinałowego Australian Open przeciwko Jekaterinie Makarowej. Dużo niewytłumaczalnych błędów, szczególnie z forhendu, niska skuteczność pierwszego serwisu, słabość drugiego podania. To znalazło odzwierciedlenie w wyniku 35-minutowej rozgrywki, w której to Australijka wygrała 6:2.

W kolejnych partiach wszystkie elementy gry Halep uległy zauważalnej poprawie i to finalistka Roland Garros sprzed roku zaczęła przeważać w wymianach, kontrolować ich tempo, skutecznie utrudniając grę 21-latce po drugiej stronie siatki. Pochodząca z Moskwy Gawriłowa, która dzięki rezultatowi w Indian Wells zadebiutuje w pierwszej "100" rankingu WTA, pomimo wielu szans na zdobycie gemów w drugiej i trzeciej odsłonie wygrała ich zaledwie trzy.

Spore problemy z pokonaniem swojej rywalki miała również turniejowa "23" Elina Switolina. Wyeliminowanie Alison van Uytvanck na korcie nr 7 zajęło jej ponad dwie godziny. Belgijka wygrała pierwszego seta, zdołała odrobić stratę przełamania w drugim, jednak od tamtego fragmentu na korcie przeważała Ukrainka, która zakończyła III partię wynikiem 6:1.

Dość ospale swój pojedynek z Donną Vekić rozpoczęła Zarina Diyas. Od kiedy Chorwatka prowadziła 3:0 w pierwszym secie, Kazaszka wygrała 12 z 15 kolejnych gemów i awansowała do III rundy, w której zmierzy się z wracającą do Indian Wells po 14 latach Serena Williams lub Monicą Niculescu.

Niewiele ponad godzinę zajęło uporanie się ze swoimi pierwszymi przeciwniczkami w turnieju Jekatierinie Makarowej i Karolínie Plíškovej. Rosjanka pokonała swoją partnerkę deblową Jelenę Wiesninę, a Czeszka wygrała z Larą Arruabarreną, hiszpańską kwalifikantką.

BNP Paribas Open, Indian Wells (USA)
WTA Premier Mandatory, kort twardy, pula nagród 5,381 mln dolarów
piątek, 13 marca

II runda gry pojedynczej:

Zarina Dijas (Kazachstan, 28) - Donna Vekić (Chorwacja) 6:3, 6:3
Elina Switolina (Ukraina, 23) - Alison van Uytvanck (Belgia, Q) 4:6, 7:6(4), 6:1
Jekaterina Makarowa (Rosja, 8) - Jelena Wiesnina (Rosja) 6:4, 6:0
Simona Halep (Rumunia, 3) - Daria Gawriłowa (Rosja, Q) 2:6, 6:1, 6:2
Karolína Plíšková (Czechy, 14) - Lara Arruabarrena (Hiszpania, Q) 6:3, 7:5
Heather Watson (Wielka Brytania) - Camila Giorgi (Włochy, 29) 7:5, 7:5